Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF KARADAĞ’DA MENŞURE TÖRENİ’NE KATILDI

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF KARADAĞ’DA MENŞURE TÖRENİ’NE KATILDI

17
0

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Karadağ Müftüsü Sayın Feyziç’in davetlisi olarak 28 Kasım 2015 Cumartesi günü Karadağ’a gitti.

T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in gerçekleştirdiği, Karadağ’da İslâm Meşihatı Başkanı seçilen Rıfat Feyziç’in Menşure Töreni’ne Balkan Ülkeleri’nin dini liderleri ve müftüler katıldı.

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da tarihi Osmanagiç Camii’nde düzenlenen törende konuşan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Menşure Töreni’nin Karadağ’da Müslümanlar ve Müslüman olmayanlar için sevinç günü olması gerektiğini vurguladı.

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada, Maşihat Makamı’na tekrar seçilen Rıfat Feyziç’i tebrik etti ve Batı Trakya’daki Müslüman Türklerin selamını Karadağ Müslümanlarına iletti. Seçimin Karadağ Müslümanları’na hayırlı olmasını temenni etti.

TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi Osmanagiç Camii’nde düzenlenen törende Mehmet Fatih Medresesi Korosu Boşnakça ve Türkçe İlâhiler seslendirdi.

Ziyaretin ikinci günü, T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlığında sabah namazını tarihi Nizam Camii’nde kılan heyet, Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen, Balkan Savaşları’nda tahrip olan ve 2012 yılında Türkiye tarafından geniş çaplı restorasyonu yapılan tarihi caminin avlusunda bulunan şehitler için dualar etti.

Namazın ardından 100 yıl önce Balkan Savaşları’nda kapatılan, daha sonra TİKA tarafından tekrar yaptırılan Mehmet Fatih Medresesi’ni ziyaret eden Görmez ve heyeti, öğrenciler tarafından tekbirlerle karşılandı. Görmez, öğrenciler ile konferans salonuna geçerek sohbet etti.

Medrese ziyaretinin ardından İslâm Maşihatı Başkanlığı’na geçildi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz