Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN RAMAZAN AYI MESAJI

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN RAMAZAN AYI MESAJI

16
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Ramazan ayı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Müftü Şerif mesajında, “Ramazan Ayı karşılıklı sevgi gösterilerinin yapılması için de bir fırsattır. Zengin, fakir, okumuş, okumamış inanan insanların akşamları camilere koşması, aynı safta omuz omuza namaz kılması, birbirini selamlaması Ramazan Ayı’nın bereketlerindendir” ifadelerine yer veriyor.

 

RAMAZAN AYI MESAJI

Bir yerin şerefi orada bulunanlarla mütenasiptir. Bir zaman diliminin değeri onda yapılan önemli şeyler ile ölçülüdür. Ramazan Ayı’nın da değerli oluşu diğer zamanlarda olmayan hadiselerden dolayıdır.

Cenab-ı Allah, “Âlemlere rahmet olarak gönderdik.” diye buyurduğu Kur’an-ı Kerim’i, Mekke’de, ve insanların en hayırlısı Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’e zamanların en kıymetlisi Ramazan Ayı’nda indirmeye başlamıştır. Ve Kur’an-ı Kerim bu konuyu tarif ederken “Ramazan Ayı öyle bir aydır ki, onda Kur’an insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı olarak indirildi.” denilmektedir.

Diğer taraftan önemli bir ibadet olan oruç bu ayda tutulur. Oruç, ibadetlerin en üstünüdür. Bunun sebebi de gösterişten uzak, yalnız Allah rızası için yapılan bir ibadet olmasındandır. Çünkü namaz kılanın namaz kılması insanlar tarafından görülür; Hacca giden ortadadır bilinir; Zekât veren saklanamaz duyulur; Oruç ise görülmekten, bilinmekten, duyulmaktan uzak bir ibadettir. Bu sebeple oruç yalnız Allah için tutulur. Mükâfatı da bize Allah tarafından verilir.

Ramazan Ayı’nın toplumların ve fertlerin üzerinde önemli bir yeri vardır. Ramazan, toplumların ve fertlerin bir yıllık muhasebe fırsatını bol bol bulduğu ve kendini muhasebe ettiği bir zaman dilimidir. Ramazan’da yasaklar daha yasak, sevaplar da daha sevap olur. Dolayısıyla Ramazan her yaştaki insanı etkiler. Ramazan kötü huy ve alışkanlıklardan arınma, kötü huyların yerine iyi huyları koyma adına da önemli bir zamandır.

Mübarek Ramazan Ayı yalnız başına bir kurum değil, bir kurumlar demetidir. Mübarek Ramazan Bayramı’nın, Ramazan’da verilmesi gelenekselleşen zekâtı ve Ramazan Ayı’ndaki vaaz ve sohbetleri, indirilen hatimleri, Ramazan’da kılınan teravih namazlarını bir bütün olarak mütalaa etmek gerekir. Böyle düşündüğümüz takdirde Ramazan Ayı toplumun eğitiminde, beşerî ilişkilerde çok önemli yer tutmaktadır.

Ayrıca Ramazan Ayı karşılıklı sevgi gösterilerinin yapılması için de bir fırsattır. Zengin, fakir, okumuş, okumamış inanan insanların akşamları camilere koşması, aynı safta omuz omuza namaz kılması, birbirini selamlaması Ramazan Ayı’nın bereketlerindendir. Ramazan Ayı’nın her yıl hiç yaşanmamış gibi yeniden heyecanlı bir şekilde yaşanması, Müslümanların birbirlerine heyecan ile yaklaşmasına sebep olmaktadır. Her İslâm Toplumu’nda Ramazan Ayı yeni bir coşku, yeni bir heyecanla yaşanır. Bugünün insanı küçük olaylarda büyük mutluluklar arar duruma gelmiştir. Hâlbuki insan hayatında insanı mutlu edecek nice kutlu olaylar vardır. Geçip giden zamanlar içinde insanın sadece ömrü değil, büyük mutluluklar vaat edecek olaylar da akıp gitmektedir. İşte Ramazan böyle mutluluklarla zenginleştirilmiş Asr-ı Saadet’in motiflerini taşıyan, rahmet ve bereket ayıdır.

Her neslin geçmişi ve dünü, dünde yaşadığı olaylar daima daha kıymetlidir. Onu tekrar yaşayamayacağımıza göre o bizde cazibesini hep koruyacaktır. Ama hiçbir zaman da geri gelmeyecektir. Öyle ise geçmişi bütün ihtişamıyla hayallerimizde bırakalım. Biz bugün idrak edeceğimiz Ramazan Ayı’na bakalım. Belki geçmişteki Ramazanlar daha umumî idi. Fakat bugünkü daha manalıdır. Önemli olan hep geçmişe hasret değil, geçmiş ile geleceği kucaklaştıracak olan bu Ramazan’ı yaşamalıyız.

20 Temmuz Cuma günü idrak edeceğimiz 2012 yılının Ramazan Ayı’nın orucunu çeşitli nedenlerle tutamayacak olan kardeşlerimiz, Ramazan Ayı boyunca alenen yemekten içmekten kaçınmalı, oruç tutan kardeşlerimize saygılı olmalıdırlar.

Bu vesile ile Ramazan Ayı’nın azınlığımıza, İslâm Âlemi’ne ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

Gümülcine S. Müftüsü
İbrahim ŞERİF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz