Ana sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN KURBAN BAYRAMI MESAJI

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF’TEN KURBAN BAYRAMI MESAJI

18
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Müftü Şerif mesajında, “Gelmekte olan Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, bayramın insanlığa, İslâm Âlemi’ne ve Batı Trakya’daki Müslüman-Türk Kardeşlerimize hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim” ifadelerine yer veriyor.

 

KURBAN BAYRAMI MESAJI

Değerli Kardeşlerim,

Önümüzdeki 4 Ekim 2014 Cumartesi günü Mübarek Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.

Bilindiği gibi bayram, sevinç ve neşe günü demektir. Öteden beri her milletin birçok millî günleri, millî bayramları vardır. Bu bayramlarda tarihî hatıralar canlandırılır. Bayramların kişiler ve toplumlar üzerinde her zaman olumlu etkileri vardır. Millî bayramlar millî şuuru geliştirdiği gibi, dinî bayramlar da dinî şuurun gelişmesine sebep olmaktadır.

Tarih boyunca milletlerin dinî bayramları hep olagelmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman Medine halkının batıl inançlarla dolu bayramları vardı. Peygamberimiz (s.a.v.) bu bayramları kaldırarak bunlara mukabil Müslümanların iki dinî bayramları olduğunu bildirmişlerdir.

Kurban Bayramına Hacılar Bayramı da denir. İslâm’ın beş şartından biri olan hac ibadeti de aynı günlerde yapılmaktadır. İslâm’a inanan insanlar ilâhî vecd ile Kâbe-i Muazzama’nın etrafında tavaf ederek, Cenab-ı Hakk’a hamd-ü senada bulunarak hac farizasını yerine getirirler.

Mekke’nin dışındaki Müslümanlar da camilerde toplanarak bayram namazlarını kılarlar, Allah’a yalvarırlar. Kurbanlarını keserek, hacıların Mekke’de yaptıkları duaları bulundukları yerlerde yaparlar.

Değerli Kardeşlerim,

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in emrine, Hz. İbrahim (a.s.)’ın ve Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetine uyarak, Allah rızası için kurban kesmekteyiz. Böylece yaptığımız ibadetler, topluca kıldığımız bayram namazları bizleri Allah’a kullukta ve kardeşlikte birleştirmektedir. Aramızdaki manevî bağı, birlik ve beraberliği, sevgi ve saygıyı perçinlemektedir. Başta ana-babamızı, sonra akraba ve komşularımızı ziyaret etmek, dinî duygu ve neşelerine katılmak, gerekirse onlara yardım elini uzatmak; aile, akraba ve komşuluk ilişkilerini kuvvetlendirmektir.

Bunun içindir ki, dinî günlerimiz ve bayramlarımız kardeşliğimizin yenilenmesine, dayanışmamızın sağlamlaşmasına, sevgi, birlik ve beraberliğin artmasına vesile olmaktadır.

Bu yıl İslâm Âlemi’nde binlerce, beklide milyonlarca insan evinden, bağrından uzakta çok kötü şartlarda bayram geçireceklerdir. Fazla kurbanı olanların kurbanlarını bu kardeşlerimize ulaştırmaları bir kardeşlik borcu olduğu gibi, Allah katında da makbul olacağına inanmaktayız.

Bu vesileyle hacca giden kardeşlerimize makbul bir hac ibadeti, geride bıraktıkları sevenlerine kavuşmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ederken, bizlerle beraber memleketinde bulunan kardeşlerimize bayramı fırsat bilerek safları sıklaştırmalarını, küsleri barıştırmalarını, muhtaçları ülkemizin krizde olduğu şu dönemde kestikleri kurbanlarla veya ekonomik olarak güçleri nispetinde desteklemelerini tavsiye ederim.

Gelmekte olan Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, bayramın insanlığa, İslâm Âlemi’ne ve Batı Trakya’daki Müslüman-Türk Kardeşlerimize hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Gümülcine S. Müftüsü
İbrahim ŞERİF

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here