Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF SAMSUN MÜBADELE DERNEĞİ’NİN “BALKAN VE RUMELİ TÜRKÜLERİ” KONSERİNE KATILDI

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF SAMSUN MÜBADELE DERNEĞİ’NİN “BALKAN VE RUMELİ TÜRKÜLERİ” KONSERİNE KATILDI

17
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Samsun Mübade Derneği’nin organize ettiği “Balkan ve Rumeli Türküleri” adlı konsere katıldı. Müftü Şerif burada yaptığı konuşmasında bir anısını paylaştı ve katılımcıları gözyaşlarına boğdu.

Konserde birbirinden güzel eserler sanatçıların sesleriyle yeniden hayat bulurken izleyiciler dinledikleri türkülerle mest oldular. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Balkan ve Rumeli Türküleri” öncesi konuşma yapan Samsun Mübadele Derneği Başkanı Salih Meriç, “1912-13 yılları arasında yaşanan balkan harbi, Türk Milletinin tarihteki en acı olaylardan birisidir. Yüz binlerce askerimizin şehit olduğu, milyonlarca insanımızın göç yollarında sefil düştüğü bu büyük felaketin neticesinde Rumeli Türkiye’sini kaybettik. Selanik, Kavala, Üsküp, Priştine ve Kırcali gibi aziz vatan topraklarını yitirirken altı yüzyıldır Balkanları yurt edinen Rumeli Türkleri korkunç bir katliama uğradılar.

 

1915 olaylarını büyük bir soykırımmış gibi bütün dünyaya anlatan ermenilerin aksine biz Rumeli Türkleri bu acı kaderi kendi torunlarımıza bile anlatmayı tam anlamıyla başaramadık. Bu büyük soykırımın yüzüncü senesini yaşarken, senenin ortasına geldiğimiz halde henüz Türkiye genelinde bu konuyu layıkıyla anacak hemen hiç bir etkinlik göremiyoruz. Samsun Mübadele Derneği olarak bizler, bu acıyı yıldönümünde büyük çaplı anma etkinlikleri tertipledik. İlk etkinliğimiz 11 ilçemizdeki 41 camide önceki gece okutulan mevlidi şerifler oldu. TRT ekranlarından canlı yayınlanan ve onbinden fazla kişinin ecdat için dua ettiği bu etkinlik Regaip Kandili vesilesiyle bizleri bir araya getirdi. Bu gecede Kültür Bakanlığımızın katkılarıyla ecdat türküleri dinleyeceğiz. Yıl sonunda aralık ayında balkan harbinin 100. yılı anısına uluslararası bir akademik kongre planlıyoruz. Bizleri bu etkinliklerimizde yanlız bırakmayan Kültür Bakanlığı’na, değerli sanatçılarımıza, sayın protokolümüze, Gümülcine Müftümüze ve siz izliyecilerimize teşekkür ediyoruz.

Balkan Savaşında şehit düşenler, göç yollarında vefat edenler ve balkan acılarını yaşayan büyüklerimizin ruhları önünde saygıla eğiliyoruz” dedi.

 

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF KATILIMCILARI GÖZYAŞLARINA BOĞDU

Daha sonra düzenlenen etkinliğe destek verenlere çiçek takdim edilirken konuşma yapan Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Türklüğü ve Türk insanına vurgu yaparak bir anısını paylaştı. Evde namaz kılan Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’e oğlu sorar “baba neden namaz kılarken Türkiye’ye dönüyorsunuz?” diye kendisi cevap veriyor, “biz Türkiye’ye dönmüyoruz fakat Kıble’nin yolu Türkiye’den geçiyor evladım” demesi üzerine salonda alkış tufanı koptu. Bazı izleyenler gözyaşlarına hakim olamadı.

 

Konuşmanın ardından başlayan konserde, Şef Ahmet Sedat Mete eşliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Samsun Devlet Klasik Türk Müziği korosu sanatçıları birbirinden güzel Balkan ve Rumeli Türküleri seslendirirken, Atafem Halk Oyunları Kulübü oyuncuları da söylenen türkülerde figürlerini sergilediler. Konsere, Samsun Baro Başkanı Necat Anıl, Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Hikmet Çavuş, Samsun Mübadele Derneği Başkanı Salih Meriç, Başkan Yardımcısı Ersin Kasap ve çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz