Ana sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLLERİNDEN SÖPA ÖĞRETMENLER DERNEĞİNE CEVAP

MİLLETVEKİLLERİNDEN SÖPA ÖĞRETMENLER DERNEĞİNE CEVAP

24
0

SİRİZA Partisi Milletvekillerinden SÖPA Derneklerine cevap geldi.

AÇIKLAMA

“İskeçe ve Rodop – Evros illeri SÖPA mezunları derneklerinin Rodop ve İskeçe milletvekilleri olarak yayınlamış olduğumuz basın açıklamasının özü olan diyalog ve Azınlık Eğitim seviyesinin artırılması görüşlerimizi saptırarak, yayınlamış oldukları cevapta onları hedef aldığımızı ve susturmaya çalıştığımızı öne sürmüşlerdir. Bu tarz yaklaşımlar bizim siyasi görüşümüzün DNA’sına aykırı olduğu için bu görüşleri kabul etmemiz mümkün değildir.

Dernek yöneticilerinin yayınlamış olduğumuz basın bildirisini iyi okumadıkları ve farklı yorumladıkları anlaşılmaktadır. Azınlık Eğitim seviyesinin iyileştirilmesi için gereken diyaloğa ve Azınlık Eğitimini ilgilendiren gerçek sorunların çözülmesine olumlu yaklaşmamaktadırlar.

Diğer Azınlık kuruluşlarının da verdikleri tepki düşündürücüdür.

Eğitim yılının sona ermesiyle birlikte SÖPA derneklerinden beklentimiz eğitim öğretim yılının değerlendirilmesinin yapılması ve önerileriyle eğitime katkıda bulunmalarıydı. Fakat Dernekler olayları politize etmeyi tercih etmişlerdir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Syriza Milletvekilleri olarak, gerek muhalefet gerekse iktidar dönemimizde Azınlık Eğitimi ve Azınlığımızı ilgilendiren diğer kronikleşmiş sorunların çözümü için var gücümüz ile mücadele etmekteyiz. Partimiz her zaman haklı mücadeleden yana olmuştur. Hiçbir zaman sendikal mücadeleyi susturma yoluna gitmemiş aksine desteklemişizdir.

Azınlık Eğitimi ile ilgilenen her kurumun kendi çıkarlarını ve ihtiraslarını bir tarafa bırakarak asıl hedefleri Azınlık Eğitiminin seviyesinin artırılması olmalı ve bunun için mücadele etmelidir.

Plansız ve diyalogsuz bir şekilde Azınlık okullarının birleştirilmesiyle kapanmasına karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.

SÖPA yöneticilerini ve bizi kınayan Azınlık Kurumlarını ilk basın açıklamamızı tekrar dikkatlice okumalarını önermekteyiz.

Son olarak, hep birlikte kişisel, politik ve sendikal çıkarları bir tarafa bırakıp samimiyetle Azınlık Eğitimi sorunlarının çözümü için mücadele etmeliyiz.”

Saygılarımızla

Ayhan Karayusuf

Grigoris Stogiannidis

Hüseyin Zeybek

Mustafa Mustafa

Stathis Giannakidis

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here