Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLLERİ HACIOSMAN VE MANDACI TÜRKİYE GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİ PARLAMENTOLAR ASAMBLESİ TOPLANTISINA KATILDI

MİLLETVEKİLLERİ HACIOSMAN VE MANDACI TÜRKİYE GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİ PARLAMENTOLAR ASAMBLESİ TOPLANTISINA KATILDI

17
0

Türkiye Güneydoğu Avrupa ülkeleri Parlamentolar Asamblesi toplantısı ile ilgili hazırlık çalışmaları yapmak üzere, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Bürge’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan’dan gelen 4 bakan ve 10 milletvekili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çalışma ofisinde geçmiş olsun ziyaretinde bulunduktan sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Bekir Bozdağ ile biraraya geldiler.

Toplantıda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, İskeçe PASOK Milletvekili Çetin Mandacı’da hazır bulundu.

 

Türkiye Güneydoğu Avrupa ülkeleri Parlamentolar Asamblesi toplantısı ile ilgili zemin oluşturmak üzere, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Bürge’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Makedonya, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan’dan bazı Bakan ve milletvekilleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Bekir Bozdağ’ı, ziyaret ettikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.

Balkan ülkeleriyle Türkiye arasındaki yüzyıllara dayanan ve son yıllarda tekrar güçlenen akrabalık bağlarını daha da canlandırmak için büyük çaba sarf ettiklerini belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge,17 yıllık Bayrampaşa Belediye Başkanlığı dönemimde Bereket Konvoy’u ile Balkanlardaziyaret ettikleri 9 ülkeyede iftar ve irfan sofraları açtıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri Bereket Konvoyu’ adrlı ssoyal projenin kaybolmaya yüz tutan akrabalık bağlarını yeniden geçlendirdiğini ifade eden Bürge, ”Balkan topraklarındaki sözü geçen kardeş ülkelerimizden gelen heyetler ile önemli ilişkiler içindeyiz. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın desteği ile çok daha büyük projelere imza atacağız inşallah’’dedi.

 

BALKANLARLA İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLENECEK

 

Balkan ülkelerinden gelen milletekili heyetini kabul eden TBMM Başkanı Cemil Çiçek’te gerçekleşen ziyaret ile kurulması planlanan Türkiye Güneydoğu Avrupa ülkeleri Parlamentolar Asamblesi’nin temellerinin de atıldığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, “Türk Dış Politikası’nda Balkanlara gösterilmiş olan önem giderek artıyor. Balkanlarla ilişkilerimizin daha da güçlendirilerek her alanda genişletilmesi gerektiğine inanıyorum’’dedi.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN’I UNUTMADILAR

 

 

Türkiye’ye gelen Balkan ülkeleri milletvekili heyeti Hüseyin Bügre’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziaret etmek istediklerini belirtince harekete geçen Bürge, konuk heyeti Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde başbakanla biraraya getirdi. Erdoğan konuk heyetten bu birlikteliğin her daim korunması ve devam ettirilmmesini istedi. Erdoğan, konuk parmaneter heyete, Türkiye’nin Balkan ülkelerine olan desteğinin devam edeceğini söyledi.

 

ZİYARET İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRİR

 

Ziyarette, balkanlardaki 6 ülkeden gelen 4 bakan ve 10 milletvekilinin, Türkiye’ye yapmış oldukları ziyaretle gerek ülkelerindeki sorunları ve gelişmeleri paylaşmayı, gerekse Türkiye ile ülkeleri arasındaki mevcut dostluk ilişkilerini pekiştirmeyi amaçlandığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan şunları söyledi: ”Mini bir Balkan zirvesi niteliği taşıyan ziyaretler kapsamında, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Sırbistan Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin, Karadağ Devlet Bakanı Rafet Husoviç başta olmak üzere Yunanistan, Batı Trakya ve Bulgaristan Milletvekilleri görüşmelerin ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artırılmasına destek olmasının yanı sıra, Türkiye’nin bölgedeki birleştirici rolünün ve model ülke olma özelliğinin bir kez daha ortaya koydular”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz