Ana sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ ZEYBEK: “AZINLIK EĞİTİMİ’NİN GELECEĞİ BELİRSİZ”

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK: “AZINLIK EĞİTİMİ’NİN GELECEĞİ BELİRSİZ”

16
0

İskeçe Siriza Milletvekili Hüseyin Zebek Azınlık Eğitimi’nin geleceğinin belirsiz olduğunu belirtti. Milletvekili Zeybek yayınladığı basın duyurusunda, “Yeni yasa tasarısı din görevlilerinin camilerde görev yapmalarını, isteyenin de ikinci seçenek olarak okullarda din dersi öğretmenliği yapmasını ön görmektedir. Hükümetin tüm bu girişimleri ve azınlık okullarını kapatması ve birleştirmesi azınlık eğitimini tamamen yok etmeyi amaçlamaktadır” ifadelerine yer veriyor.

Basın duyurusu şu şekildedir:

Azınlık Eğitiminin Geleceği Belirsiz

03-09-2014 Çarşamba günü mecliste görüşülen Eğitim Bakanlığı kanununun 6. maddesiyle din  eğiticileri konusu ve yetkileri tekrar gündeme geldi. Mecliste 4115-2013 sayılı kanun görüşüldüğünde Devlet tarafından din görevlilerinin atanmasına karşı olduğumuzu söylemiştik. İnanıyoruz ki tüm dinler kendi din görevlilerini seçme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Hükümetin, din görevlilerinin okullarda Kuran-ı Kerimi öğretecekleri tezi yeni yasa tasarısıyla tezat oluşturmaktadır. Yeni yasa tasarısı din görevlilerinin camilerde görev yapmalarını, isteyenin de ikinci seçenek olarak okullarda din dersi öğretmenliği yapmasını ön görmektedir.

Tüm okullarda(Azınlık, Medrese ve devlet okullarında) görev yapan öğretmenler Asep aracılığıyla tayin edilmeli ve tabii ki bu öğretmenler pedagojik formasyona ve yeterli bilgiye sahibi olmalıdır. Ayrıca, görüşlerimizden bir tanesi, devlet okullarında tüm dinleri inceleyen bir din bilimi dersinin verilmesidir. Bilgi seviyesi düşük ve pedagojik formasyona sahip olmayan öğretmenlerle azınlık eğitiminin seviyesi artırılamaz.

1968 yılının politik ve eğitim verilerine uygun olarak kurulan Selanik Özel Akademi okulu günümüz ihtiyaçlarını karşılamadığından 3966/2011 sayılı kanunun 59.maddesiyle kapatılmıştır. Yerine düşünülen Aristolelio üniversitesine bağlı Pedagoji Bölümünün, başlangıçta olumlu yönde ilerlemesine  rağmen Eğitim bakanlığı tarafından gerekli adımlar atılmadığından dolayı bu bölüm işleve geçmemiştir. Hükümetin tüm bu girişimleri ve azınlık okullarını kapatması ve birleştirmesi azınlık eğitimini tamamen yok etmeyi amaçlamaktadır. Bu atılan adımlarla azınlık öğrencilerinin eğitim hakkı sınırlanmaktadır. Hükümetin uyguladığı bu strateji vatandaşlar arasında farklılıklar yaratmaktadır ve azınlıkla çoğunluğun arasındaki mesafeyi açmaktadır.

Siriza partisi olarak tüm vatandaşların eşit eğitim hakkına sahip olmalarını ve eğitimin sosyal bir hak olduğunu savunmaktayız. Herkesin eşit,çağdaş ve parasız eğitim görmesi devletin görevidir.

Hüseyin ZEYBEK

İskeçe Siriza Milletvekili

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here