Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ ZEYBEK: “HERKESİN ERİŞEBİLECEĞİ, KALİTELİ VE ÜCRETSİZ BİR SAĞLIK SİSTEMİNİ OYLUYORUZ”

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK: “HERKESİN ERİŞEBİLECEĞİ, KALİTELİ VE ÜCRETSİZ BİR SAĞLIK SİSTEMİNİ OYLUYORUZ”

21
0

“Görev başına geldiğimiz 2015 yılından itibaren hükümetimizin öncelikli hedeflerinden biri de önceki hükümetler tarafından çökertilen sağlık sistemini tekrar yapılandırmaktır.

2 yıl sonra bu yasayla devlet sağlık sistemini yeniden düzenleyerek vatandaşlarımızın hak ettiği herkesin erişebileceği, kaliteli ve ücretsiz bir sağlık sistemini oyluyoruz.

Bu yeni sistemin temelinde Avrupa ülkelerinde başarıyla uygulanan aile hekimini sisteme dahil etmekteyiz. Hastanın ilk muhatabı aile hekimi olacak. Bunun yanı sıra her hastanın elektronik sağlık dosyası oluşturulup bu dosyadaki bilgiler vasıtasıyla aile hekimi gerek duyarsa hastanın daha üst sağlık ünitelerine sevkini sağlayacaktır.

Başka bir yenilik de bu yasa tasarısıyla acil servislerin bağımsız yapılara dönüştürülmesidir. Kendi sağlık kadrosu ile daha iyi hizmet vermek amacıyla ilk aşamada 465 uzman doktor kadrolaşacaktır.

Bizim felsefemiz, sağlık sistemi yalnız özel doktor ve hastanelerden ibaret değildir. Devlet her vatandaşına ücretsiz ve kaliteli hizmet sunmalıdır. Buna en güzel örnek bir önceki hükümet tarafından  gülünç bir fiyatla özel sermayeye peşkeş çekilen Erikos Dinan hastanesidir.

Ayrıca 2016 yılında 4368 sayılı kanunla sağlık sigortası olmayan tüm vatandaşların devlet sağlık sisteminden yararlanma hakkını sağlamamızla, sağlık alanındaki felsefimizin insan sağlığının ticaretin bir parçası olmadığını ve daha kaliteli ,ücretsiz ve herkesin ulaşabileceği bir sağlık sistemi olduğunun  kanıtıdır. Şimdi de, günümüze kadar gelen eski tedavi borçları (bazıları da maliyeye intikal etmiş olabilir) bu kanuna yapılan ek maddeyle devlet hastanelerinden kaynaklanan borçlar silinecektir ve hastanın bunlara yönelik herhangi bir yükümlülüğü olmayacaktır.

Bu yasa tasarısıyla, çağdaş, demokratik ve sosyal açıdan hassas olan bir hükümetin yapması gerekeni yapıyoruz, yani tüm vatandaşlarımız sağlık sisteminden yararlanmalarını sağlıyoruz. Alt tabakaları ve ekonomik zorluk çekenleri kendi kaderlerine terk etmiyoruz.

Biraz da İskeçe (Xanthi) devlet hastanesinden bahsetmek istiyorum. Hastanemiz 2016 yılından kaynaklanan mali giderlerini tamamen karşılamış olup her ay kadrosuna yeni eklenen doktor sayısıyla daha da güçlenmektedir. Temizliği, beslenmeyi ve güvenliği sağlayan özel şirketlere son verilerek bu sektörlerde çalışan işçilerin maaşlarının artması sağlanmıştır. Ayrıca, hastanenin gider bütçesinde tasarruf sağlanmıştır.2013 yılında 2 önemli kliniği Patoloji ve kardiyoloji kapanmak üzere olan hastanemiz şimdilerde emin adımlarla vatandaşlarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir. ESPA dan aktarılan 2,2 milyonluk kaynak hastanemizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Hastanemizin önemli bir projesi de KEFIAP ları yeniden faaliyete geçirerek engelli hastalarımıza fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verebilecektir. Var olan havuz hiçbir zaman faaliyete geçirilmemiş, bakımı yapılmamış ve çürümeye terk edilmiştir. Bu tür rahatsızlıkları olan hastalarımız komşu illerdeki rehabilitasyon merkezlerinden hizmet almaktaydılar. Artık eski yönetimlerin bu büyük ihmaline son vermekteyiz.

Şehrimizdeki sağlık alanında atılan olumlu adımlarda bizlerin de katkısı olduğundan dolayı gurur duymaktayız.

Sözlerime son verirken şunu vurgulamak isterim son 10 yılda uygulanan memorandum politikalarıyla ve bir önceki hükümetlerin yanlış yönetimleriyle sağlık sistemi çökme noktasına gelmişti. Bizler sizlerin sağlık sistemini özelleştirme gayelerinize ve verdiğiniz zarara rağmen, sağlık sistemini tekrar inşa ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızın ücretsiz ve eşit bir şekilde faydalanabileceği bir sağlık sistemini devreye sokuyoruz çünkü bizler sizden farklı olarak sosyal devlete önem veriyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=5SygZrRiCOo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz