Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN TARIM BEYANI (OSDE) BAŞVURULARI İÇİN ÜRETİCİLERDEN ALINAN YÜKSEK ÜCRETLERİ SORDU

MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN TARIM BEYANI (OSDE) BAŞVURULARI İÇİN ÜRETİCİLERDEN ALINAN YÜKSEK ÜCRETLERİ SORDU

11
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Karasmanis’e hitaben sunduğu soru önergesi ile, tarım beyanı (OSDE) başvuruları için üreticilerden alınan yüksek ücretleri, Meclis gündemine taşıdı.

Soru önergesinin tam metni: 

SORU

Protokol No.: 1033/11.07.2014

SAYIN: Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı

KONU: Tarım Beyanı (OSDE) başvuruları  ile ilgili konuların düzenlenmesi 

Çiftçiler bu yıl, tarım beyanı (OSDE) başvurularını tasdiklenmiş kurumlarda gerçekleştirdiler.

Bu kurumlar, prim hakkı açısından aynı kademede bulunan üreticilerden bile farklı miktarlar talep etmişlerdir.

Geçtiğimiz yıllarda, OSDE başvuruları Tarım Kooperatifleri Birliği (EAS) kurumunda yapılıyor ve bir çok sorun ile karşılaşılıyordu.

Ancak daha sonra uygulanmaya başlayan bu yeni sistemin de son derece masraflı ve karmaşık olduğu tespit edildi.

Bu yeni başvuru sistemine geçilmesi ile, üreticilerin masraflarının önemli derecede azalması beklenirken, geçtiğimiz yıllara kıyaslandığında, kendilerinden OSDE başvuruları için iki, hatta, üç katı ücretler talep edilmektedir.

Üreticilerimiz bu durum karşısında, savunmasız ve zor durumda kalmışlardır. Rodop ili tütün üreticileri gibi küçük çaplı aktif üreticiler bile, büyük ve altından kalkılması zor miktarlar ödemek zorunda bırakılmışlardır.           

Yukarıdakiler doğrultusunda,

 

SAYIN BAKANA SORULUR:

Bakanlık, en üst düzey yetkili olmasına rağmen, çiftçilerin yararına olacak müdahalelerde bulunmamış, bir şirketin kendi belirlediği şartlar ile üreticilerin aleyhine faaliyet göstermesine, neden izin vermiştir?

Bu yıl OSDE başvurularını gerçekleştirmek için iki ve hatta üç katı ücretler ödemek zorunda kalan çok sayıda üreticiyi göz önünde bulundurarak, OSDE başvuru ücretlerinin düşürülmesi ve ödenilen fazla miktarların geri verilmesi yönünde girişimde bulunacak mı? 

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz