Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN AZINLIK İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARI VE KOORDİNATÖRLÜK BÜROSUNU SORDU

MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN AZINLIK İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARI VE KOORDİNATÖRLÜK BÜROSUNU SORDU

19
0

PASOK Partisi Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Konstandinos Arvanitopulos’a hitaben sunduğu soru önergesi ile, Azınlık İlk ve Orta Dereceli Okulları, Koordinatörlük Bürosu konularının düzenlenmesini konu alan Bakanlık Kararı hakkında bilgi istedi.

Soru önergesinin tam metni: 

SORU

Protokol No.:5702/27.01.2014

SAYIN: Eğitim ve Din İşleri Bakanı

KONU: Azınlık İlk ve Orta Dereceli Okulları, Koordinatörlük Bürosu konularının düzenlenmesi

3418S/178513/Z1 (FEK 3292 B/24.12.2013) sayılı Bakanlık Kararı ile, Azınlık Eğitimi Koordinatörlük Bürosu, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün yetkilerine dahil edilmiştir. Azınlık ilk ve orta dereceli okullarını ilgilendiren konular ise, ilgili illerin Eğitim Müdürlüklerinin yetkilerine verilmiştir.

Kararın bayram döneminde ve Azınlık Eğitimi Koordinatörlük Bürosu’nun işleyiş şeklinin değiştirileceğine dair hiç bir bilgilendirme yapılmadan imzalanmış olması Azınlık camiasının kaygılanmasına sebep olmuştur.

Alınan Bakanlık Kararı’nın “Çağdaş eğitim kriterleri göz önünde bulundurularak, Azınlık okullarının devlet/özel eğitim sistemine dahil edilmesi ihtiyacının bulunması ve bu doğrultuda Azınlık Eğitimi Koordinatörlük Bürosu’nun çalışma şeklinin düzenlenmesi” düşüncesine dayanıyor olması ise, yoğun endişe yaratan başka bir konudur.

Geçmişte, Azınlık eğitimi için, Azınlığın bilgisi dışında alınan kararları göz önünde bulunduracak, alınan her bir kararın ise Azınlık Eğitim sisteminin her geçen gün değer kaybetmesine yol açtığını düşünecek olursak, acaba bu karar ile de, Azınlık eğitimi Azınlık özelliğini yitiriyor mu gibi sorular akıllara gelmektedir.

Yukarıdakiler doğrultusunda,

 

SAYIN BAKANA SORULUR:

3418S/178513/Z1 sayılı Bakanlık Kararının bayram döneminde alınmasına sebep olan ihtiyaçlar neler idi?

Azınlık Eğitimi Koordinatörlük Bürosu’nun, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün yetkilerine dahil edilmesi, Koordinatörlük Bürosu’nun ve Azınlık eğitiminin güçsüzleştirilmesi anlamını mı taşımaktadır?

Meydana gelen bu yeni gelişmeler çerçevesinde, Trakya Azınlık Eğitim Sistemi’nin, Azınlık Eğitimi özelliğinin korunmasını ne şekilde sağlayacaktır?

 

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz