Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ AYHAN KARAYUSUF’TAN SORU ÖNERGESİ

MİLLETVEKİLİ AYHAN KARAYUSUF’TAN SORU ÖNERGESİ

15
0

Milletvekili Ayhan Karayusuf, 13 Eylül 2013 Cuma akşamı doğal afet sonrası ürün ve mal kaybına uğrayan çiftçi ve hayvan besicilerimizin zararının tazminine ilişkin soru önergesi yatırdı.

Milletvekili Ayhan Karayusuf, doğal felaket sonrası ürün ve mal kaybına uğrayan çiftçi ve hayvan besicilerimizin zararının tazminine ilişkin soru önergesini yatırdıktan sonra şunları belirtti:

“13 Eylül 2013 Cuma akşamı bölgemizi vuran doğal afetin ekili tarım arazilerinde toplamaya hazır ürüne önemli zarar vermesi, birçok tütün iskelesini devirmesi ve kurutulmuş tütünlerin hasarı çiftçilerimizi perişan ettiği gibi, ağıllara da zarar vererek hayvan besicilerimizi de üzmüştür. Yaşanan bu doğal afet sonrası, çiftçilerimiz ve hayvan besicilerimiz ciddi maddi zarara uğramıştır.

Bilindiği üzere doğal afet sonrası hemen, felaketin derin iz bıraktığı, zararın daha ağır olduğu Kozlukebir ve Şapçı-Maronya belediyeleri sınırları içinde yer alan köylerimizi, zarar gören ekili tarlaları gezdik ve şiddetli fırtına, yağmur ve doludan köylülerimizin mal kaybına uğradığını gördük. Birkaç gün sonra da, ELGA yetkilileriyle Sirkeli, Basırlıköy gibi köylerimizde tarım arazilerini gezerek, ELGA yetkililerinin zarar tespit ön çalışmalarına eşlik ettik ve özellikle tütün ekili tarlalarda ELGA yetkilileri zararın %100 olduğu yönünde hemfikir olduklarını da basın aracılığıyla halkımıza duyurduk.

17 Eylül 2013 Salı günü de, Takis Haritou ile Trakya Tütüncüler Kooperatifi’ni ziyarek ederek kooperatif başkanı Hüseyin Esat’la bir görüşme yaptık, başkanla doğal afetin bölgemize vermiş olduğu hasar ve çiftçilerimizin alması gereken“zarar tazminatı” konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

Bugün için, çiftçilerimizi vuran felaket sonrası ve ödenecek tazminat öncesi hükümetin çiftçilerimizin az da olsa rahat bir nefes alabilmesi için, çiftçilerimizin hak ettikleri tarım vergi iadesini bir an önce kendilerine ödemesi gerekir.

Ben anamuhalefet milletvekili olarak, çiftçilerimizin yaşamış olduğu bu felaketi bölge dışına taşımak amacıyla meclise konuyla ilgil bir soru önergesi yatırdım. Tabii bu soru önergesine cevap verilene dek, bölgemizdeki ELGA gibi resmi tarım kurumlarının yapacağı eylemleri de takip etmeye devam edeceğiz.”

Milletvekili Ayhan Karayusuf’un yukarıdaki konuyla ilgili yatırmış olduğu soru önergesinin Yunanca tam metni:

ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς τους κ.κ. Υπουργούς

Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων

Μακεδονίας-Θράκης

ΘΕΜΑ: Εκτεταμένη καταστροφή της αγροτικής παραγωγής και των υποδομών εξ αιτίας ακραίων καιρικών φαινομένων στο νομό Ροδόπης

Η ανεμοθύελλα, η ισχυρότατη βροχόπτωση και η χαλαζόπτωση που έπληξε καλλιέργειες σε πολλούς οικισμούς του νομού Ροδόπης (κυρίως Αρριανά, Φιλύρα, Λύκειο, Πρωτάτο, Άρατο, Αρίσβη, Ήπιο, Μ. Πιστό, Πάσσο) προκάλεσε σημαντικές καταστροφές και στην αγροτική παραγωγή καθαυτή αλλά και σε σημαντικές υποδομές και υποστηρικτικές λειτουργίες της.

Σταυλικές εγκαταστάσεις, ποιμνιοστάσια, αποθήκες με αγροτικά προϊόντα και λιάστρες καπνών χτυπήθηκαν από τα ακραία καιρικά φαινόμενα και υπέστησαν μερική μέχρι ολική καταστροφή.Τα έντονα καιρικά φαινόμενα που εκδηλώθηκαν το βράδυ της Παρασκευής 13 Σεπτεμβρίου κατέστρεψαν μερικώς ή ακόμα και ολοσχερώς καλλιέργειες βάμβακος, καπνού, αραβόσιτου, και ηλίανθου. Η σφοδρότητα των καιρικών φαινομένων τεκμηριώνεται και από το γεγονός ότι  ζημιές προκλήθηκαν και σε οικίες στις προαναφερόμενες περιοχές καθώς επίσης και στο οδικό δίκτυο όπου υπήρξαν πτώσεις δέντρων στο επαρχιακό δίκτυο Κομοτηνής – Σαπών, καθώς επίσης και εντός πόλεως Κομοτηνής, με αποτέλεσμα να προκληθούν υλικές ζημιές σε οχήματα.

Έχει ιδιαίτερη σημασία να τονιστεί ότι οι παραγωγοί που επλήγησαν ανήκουν κατά βάση στον πιο φτωχό πληθυσμό της χώρας αλλά και της περιοχής και η οικονομική τους κατάσταση έχει επιδεινωθεί δραματικά ως αποτέλεσμα των οικονομικών πολιτικών που ασκούνται στη χώρα ιδίως την τελευταία τριετία.

Ζητούμενο φυσικά για τους κατοίκους και τους παραγωγούς είναι να ολοκληρωθεί άμεσα η διαδικασία της αποτίμησης των ζημιών, ώστε η καταγραφή να ανταποκρίνεται στις πραγματικές διαστάσεις τους αλλά και η αναδιάρθρωση της παραγωγικής διαδικασίας και των υποδομών ώστε να πάψουν οι συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες στο μέλλον να είναι τόσο ευάλωτες σε έκτακτες καιρικές συνθήκες που δεδομένων και των μεταβολών που συντελούνται εξ αιτίας της κλιματικής αλλαγής είναι πιθανόν να πυκνώσουν.

 

Ερωτώνται οι κ.κ. Υπουργοί

1. Πότε θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία για την καταγραφή και καταβολή των αποζημιώσεων σε αυτή την ιδιαίτερα ευπαθή ομάδα του πληθυσμού;

2. Σε τι βαθμό θα αποζημιωθούν οι αγρότες για τις καταστροφές στις σοδειές και στις υποδομές;

3. Ποια μέτρα προτίθεται να λάβει η κυβέρνηση για την θωράκιση της αγροτικής παραγωγής στην περιοχή και του εισοδήματος των αγροτών δεδομένου της πύκνωσης των έκτακτων καιρικών φαινομένων εξ αιτίας και της κλιματικής αλλαγής;

 

Ο ερωτών Βουλευτής

Αϊχάν Καρά Γιουσούφ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz