Ana sayfa Batı Trakya Haberler MİLLET GAZETESİ İSTANBUL’DA DÜZENLENEN FİLİSTİN TOPLANTISINA DAVET EDİLDİ

MİLLET GAZETESİ İSTANBUL’DA DÜZENLENEN FİLİSTİN TOPLANTISINA DAVET EDİLDİ

32
0

Millet Gazetesi yetkilileri Cengiz Ömer, Bilal Budur, Ramadan Molla ve gazetenin İngilizce editörlerinden Yunus Onbaşı, Filistin Uluslararası İletişim ve Medya Forumu toplantısına davet edildi.

Filistin Uluslararası İletişim ve Medya Forumu’nun İstanbul’da düzenlediği “Filistin Dünyaya Sesleniyor” temalı 3. Tavasal Toplantısı, 60 ülkeden üniversite hocaları, uzmanlar, gazeteciler ve aydınların katılımıyla gerçekleşti.

Hafta sonu gerçekleşen ve çok sayıda panel ve konferansın yer aldığı İstanbul’daki toplantıya Yunanistan’dan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının ve dünya mazlumlarının sesi olmaya çalışan Millet Gazetesinin yetkilileri Cengiz Ömer, Bilal Budur, Ramadan Molla ve gazetenin İngilizce editörlerinden Yunus Onbaşı davet edildi.

Toplantıda, İslam dünyası başta olmak üzere dünya ülkelerinden aydınlar, uzmanlar ve üniversite hocaları katılarak, Filistin ile ilgili konular hakkında görüş teatisinde bulundular. Millet gazetesi adına katılan temsilciler de etkinlik kapsamında düzenlenen toplantı ve görüşmelerde farklı ülkelerden gazeteci, yazar, aktivist ve akademisyenlerle bir araya gelerek Filistin’deki zulmün duyurulması konusunda yapılması gerekenleri konuştular.

Batı Trakyalı katılımcılar 60 ülkeden gelen katılımcıları Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı haksızlıklar hakkında da bilgilendirme fırsatı buldular. Yaptıkları lobi faaliyetleriyle kulislerde bir çok kişiye sorunlarımızı aktardılar.

Millet News editörlerinden Yunus Onbaşı Balkan coğrafyasından toplantıya katılan medya temsilcilerinin bir araya geldiği özel toplantıda yaptığı konuşmada Millet gazetesi yayın grubu ve Batı Trakya Türklerinin durumu hakkında bilgi sunduktan sonra şöyle devam etti:

“Bizler Yunanistan’da hakları gasp edilen ve haksızlıklarla mücadele eden bir toplumun sesi olmaya çalışan bir medyayız”

“Bizler Yunanistan’da hakları gasp edilen ve haksızlıklarla mücadele eden bir toplumun sesi olmaya çalışan bir medyayız. Sistematik olarak asimile edilmeye çalışılan mazlum bir toplumun fertleri ve medya mensupları olarak mazlum Filistinlilerin halini empati yaparak en iyi anlayabilenlerden olduğumuzu söylemek isterim. Bizler belki Filistinliler gibi zalim bir ordunun saldırı ve şiddetine maruz kalmıyoruz, ama onun dışında temel insan haklarının çiğnendiği ve insanlık onurunu zedeleyen baskılara maruz kalıyoruz. O yüzden haberlerimizde dünyada acı çeken ve zulme maruz kalan bütün insanların sesi olabilmek adına haberlere yer veriyoruz. Batı Trakya ve Yunanistan’da Filistin konusunda siyonist İsrail’e destek veren medyanın manipülatif haberlerin aksine bir hakikati aktarmaya çalışıyoruz. Balkanlarda bu anlamda en çok haber yapan medya organlarından biri olduğumuzu söyleyebilirim. Bu anlamda şunu da ilave etmeliyim ki, sıkça bir araya gelmeliyiz ve dünyadaki mazlumların sesinin daha etkili bir şekilde dünyaya nasıl duyurulacağının yollarını aramalıyız. Birbirimize destek olmalıyız.”

Millet gazetesi genel sorumlusu Cengiz Ömer de konuya ilişkin değerlendirmesinde İstanbul toplantısında dünya ülkelerinden çok sayıda uzman, gazeteci ve aydının katılımının, 3. Tavasal Toplantısı’nın büyük önem arz ettiği anlamına geldiğini belirterek şöyle devam etti:

“Batı medyası ırkçı İsrail rejiminin cinayetlerinin üstünü örtmek için seferber olmuştur”

“Mazlum Filistin halkının sorunlarından biri, uluslararası düzeyde İslam dünyasına bağlı güçlü medyanın bilgilendirme yapmayışıdır. Batı medyası ırkçı İsrail rejiminin esas müttefiki olarak bu rejimin cinayetlerinin üstü örtmek veya sulandırmak için seferber olmuştur. Örneğin Gazze’de Filistinli siviller ve çocukların acımasızca katliam edilmesi karşısında Batı medyası çok zayıf hareket etti veya olayları farklı aksettirdi. Avrupa Parlamentosu’nun eski başkan yardımcılarından Visa Morganti İstanbul toplantısında bu bağlamda yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Filistin meseleleriyle ilgili gerçekleri yansıtmakta başarısız hareket ettiğini belirterek, Filistin halkının kendi topraklarında serbest biçimde hareket etmek isterken, İsrailli askerlerce nefsi müdafaa bahanesiyle katledildiklerini ifade ederek, bunun bir cinayet ve suç olarak niteledi. Morganti ayrıca, Filistin meselesiyle ilgili yalan iddiaların İsrail tarafından Filistinlilere karşı işlenen şiddet eylemleri hakkındaki gerçek haberlerin yayınlanmasına engel olduğunu vurguladı.

Batı medyası sadece Filistin konusunda değil, genel olarak İslam dünyası ve mazlum Müslüman halklara yapılan haksızlıklar konusunda çifte standart uygulamaktadır. Bu ikiyüzlü medya anlayışı karşısında ise Müslümanların medyası zayıf kalmaktadır. Bunun için İslam dünyasına bağlı medya mensupları bir araya gelerek dünyadaki bütün mazlum Müslümanların sesini ve haksızlıkları daha etkili bir şekilde duyurmanın yollarını aramayı sürdürmelidir. Tavasal Toplantısı’nda İslam dünyasının tüm sorunlarının çözümlenmesi mümkün olmayabilir, ancak en azından Müslüman ve Müslüman olmayan ülkelerden bu toplantıya katılan gazeteciler ve uzmanlar, mazlum Filistin halkı başta olmak üzere İslam dünyasının haberlerini samimi ve doğru dürüst şekilde yayınlanış sürecine katkı sağlayabilirler.”

Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü Bilal Budur ise konuya ilişkin değerlendirmesinde şöyle konuştu:

“Filistin ile ilgili gerçekleri gür sesle dünyaya duyurmaya gayret etmeliyiz”

“İstanbul’da düzenlenen “Filistin Dünyaya Sesleniyor” temalı toplantıdan ve benzeri toplantılardan, mazlum Filistin halkının sesinin tüm dünyaya ulaştırılması amaçlanıyor. Özellikle şu sıralarda, işgal rejimi İsrail’in Gazze’de yerleşim alanları ve masum sivilleri yeniden barbarca hedef aldığı bir sırada, İslam dünyası medyası ve dünyadaki bağımsız medyadan daha duyarlı şekilde hareket etmeleri bekleniyor. İslam dünyasının kontrolü ve güdümündeki etkin ve güçlü medya başta olmak üzere hepimiz, Siyonist rejimin medyası ve bu rejimi destekleyen Batı medyası karşısında, Filistin ile ilgili gerçekleri gür sesle dünyaya duyurmaya gayret etmeliyiz. Filistin’e tüm İslam dünyası ve medyası sahip çıkması gerekiyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here