Ana sayfa Batı Trakya Haberler Milletvekili İlhan Ahmet Tarım Bakanlığı’na Sordu

Milletvekili İlhan Ahmet Tarım Bakanlığı’na Sordu

3
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’daki hayvan besicilerinin sorunlarını Tarım Bakanı’nın dikkatine sundu. İlhan AHMET, hayvan hastalıkları tazminatlarındaki düşük bedeller başta olmak üzere otlak sorunu (mera alanları) ile süt ve etteki kontrolsüz fiyat hareketlerinin hayvan besicilerinde yarattığı mağduriyetleri dile getirdi.

Hükümetin tarım politikalarının Trakya’da tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini vurgulayan milletvekili, özellikle Rodop İli’ndeki hayvan besicilerine adeta ikinci sınıf çiftçi muamelesi yapıldığına dikkat çekti:

“Rodop İli’nin dağlık bölgesindeki hayvan besicileri, süt için belirlenen tavan miktarı tutturamadıklarından dolayı ‘bağlantılı destek’ (sindedemeni) yardımından faydalanamamaktadır. Tarım Bakanı’na soruyorum, dağlık bölgedeki hayvan besicisinin ‘bağlantılı destek’ (sindedemeni) hakkından yararlanmasını sağlamak için herhangi bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

“Trakya’daki hayvan besicisi, DEMİNİMİS kapsamında yardım ödeneklerinden faydalanabilecek mi?”

İlhan AHMET diğer yandan, ovadaki hayvan besicilerinin ise DEMİNİMİS kapsamına alınarak desteklenmesini talep etti: “Ovadaki hayvan besicilerimiz ise koyun – keçi sütlerini son derece düşük fiyattan teslim etmektedir. Sayın bakan, bu besicilerimizi, DEMİNİMİS aracılığıyla yardım ödenekleriyle desteklenmeyi düşünüyor musunuz?”

Hükümeti ve bakanlığı, hayvancılıkta milli ve yerli üretimi desteklemeye kayıtsız kalmakla eleştiren milletvekili, “Hükümetin ve bakanlığın, hayvancılıkta milli ve yerli üretimi destekleme modeli var mı? Ayrıca bakanlık, hayvan besicilerinin talebi olan ‘60 gün içinde ödeme’ konusunda güvence verecek mi?” diye sordu.

“Banka hesaplarındaki ‘el konulmaz’ miktarı yükseltilsin!”

Soru önergesinde hayvan besicilerini yakından ilgilendiren banka hesaplarındaki ‘el konulmaz’ miktarına da değinen İlhan AHMET, 7500 Euro’luk söz konusu miktarın telafi ödeneklerini (eksisotiki) de kapsayacak şekilde yükseltilmesini talep etti.

Rodop milletvekili ayrıca bakana, sektör çalışanlarından çobanların, sosyal sigortalar kurumuna (IKA) bağlılık zorunluluğunun kaldırılması yönünde çağrı yaparak, düşük tazminat bedellerini iyileştirici acil düzenleme talebinde bulundu:

“Sayın bakan, sektörde üretim ve iş gücündeki düşüşün yarattığı daralma açıktır. Bu bakımdan tazminat ödemelerinin hayvan besicileri için yaşamsal önemi vardır. İşte bu sebeple, hayvan hastalıkları için ödenen tazminat bedellerindeki düşük miktarlar derhal iptal edilmeli, acil olarak bir önceki düzeye getirilmelidir.

Diğer yandan sektör çalışanlarından çobanlar IKA’ya değil, çek ile ödeme sistemine (ergosimo) dahil edilmelidir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here