Ana sayfa Yunanistan Haber Midilli’de Osmanlı Çeşmelerini Konuştular

Midilli’de Osmanlı Çeşmelerini Konuştular

2
0

Midilli’de Osmanlı döneminde suya yön veren mahalle çeşmelerini koruma altına alarak konuştular.

Midilli’de (Mitilini) Kulbara mahallesi 18’nci yüzyılda Leylek Mahallesi olarak ta anılmaktaydı. Bugün halen o daracık taş sokaklarında Osmanlı hakimiyeti döneminde yapılan bir çok mahalle çeşmesini barındırıyor.

Kioski (Güney limanına yakın) olan bir mahalle. İki katlı ahşap evlerle dolup taşıyor ve heybeti ile şehre tepeden bakan bir zamanların eski Köşk olarak ta bilinen Türk mahallelerinden biri. Bu mahallenin de taş sokaklarında yürüdüğünüz zaman neredeyse köşe başı taş sanatı ile süslenmiş o tarihi teşmeler karşınıza çıkıyor.

İşte, Lesvos adası Midilli’de geçtiğimiz günlerde, Kulbara mahallesi ve Köşk mahallesi sakinlierinin kurduğu “Kerkenez” Derneği tarafından “Suyun Yolu” adı altında bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte mahallelerdeki Osmanlı döneminde yapılan çeşmelerin durumu, korunması ve ön plana çıkarılmaları ele alındı.

Arkeoloji Müzesi salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, Lesvos Tarihi Eserler Müdürü Dr.Pavlos Triandafilidis yaptığı konuşmada, Kulbara ve Köşk mahallelerinde Osmanlı dönemine ait çeşmeler hakkında bilgi verdi ve o yıllarda suyun kullanımını anlattı.

Kültürel Teknoloji ve İletişim uzmanı olan Dr.Makis Aksiotis ise Osmanlı döneminde Midilli’nin su şebekesi ağı konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Osmanlı döneminde yapılan ve günümüze kadar korunan mahalle çeşmeleri hakkında bilgi verdi.

Son olarak “Kerkenez” Derneği Başkanı Stratis Balaskas da yaptığı sunumunda, yapılan bu etkinliğin önemine değinerek, gelecekte de bu tür etkinlikleri yapacaklarını dile getirdi ve sebebinin ise Midilli halkının şehrin mahallelerinde bulunan tarihi çeşmelerin korunmasına yönelik bilinçlenmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Osmanlı döneminde yapılan her çeşmenin tarihi değerinin bulunduğunu dile getiren Stratis Balaskas, bu eserlerin korunması için dernek olarak gereken hassasiyeti gösterdiklerini, halkın da kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Etkinliğe SİRİZA Partisi Lesvos Milletvekili Yannis Burnus, Eyalet Meclis Üyesi Panagiotis Hristofas ve Midilli Melediyesi Meclis Üyesi Erifili Hiotelli katıldı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here