Ana sayfa Yunanistan Haber Miçotakis: “Türkiye Resmi Olarak Göçmen Kaçakçılığı Ülkesi Konumuna Gelmiştir”

Miçotakis: “Türkiye Resmi Olarak Göçmen Kaçakçılığı Ülkesi Konumuna Gelmiştir”

2
0

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Kastanies sınır kapısından Türkiye ve Avrupa Birliği’ne mesaj gönderdi. Miçotakis’in konuşmasının tamamı aynen şu şekildedir.

“Malesef Türkiye resmi olarak göçmen kaçakçılığı ülkesi konumuna gelmiştir.”

“Bayanlar baylar, meslektaşlarımla birlikte tam olarak burada ne olduğunu gördük. Gerçekleri saklamak isteyen Fake newslerin sinsi propagandasından uzak, bu da tektir, Türkiye yaptığı tehdit itirafını pratikte uyguluyor. Onbinlerce yıpranmş insanları karşılık bekleyerek yasadışı olarak Yunanistan’a göndermeye çalışıyor. Ancak kendisi artık emniyetli bir ülke olarak birçoğunun vatanı olarak adlandırılsa da onları jeostratejik çıkarları için kullanmaya devam ediyor. Böylece Avrupa Birliği ile yaptığı ortak sözleşmeyi ihlal ediyor. Sözleşme gereği topraklarında mültecileri tutması ve Yunanistan’a doğru geçişleri de engellemesi gerekiyor. Malesef Türkiye resmi olarak göçmen kaçakçılığı ülkesi konumuna gelmiştir.

Avrupa Birliği ve Yunanistan bu durumu kabulenmemektedir. Kaldı ki Erdoğan’ın açıkça mültecilere Avrupa’ya doğru kapıları açmaya yönelik tehdit söylemleri ve videolarda görüldüğü gibi binlerce mültecinin otobüslerle ve jandarma refakatinde bedava olarak taşındığı gerçekleri göstermektedir. İnsan kaçakçıların ve Evros’a ulaşanların yaptıkları itiraflara göre, sözde kapıların açık olduğunu yazıyorlar.

“Ülkemin bağımsızlığını ve sınırlarını korumaya mecburum ve bunu da yapacağım.”

Sevgili arkadaşlar, bu sorun artık mülteciler ve göçmenler konusu değil. Yunanistan’ın ve Avrupa’nın da sınırları olan doğu sınırlarında asimetrik bir tehdittir. Binlerce insanın topraklarımıza yasadışı saldırısı değişik bir saldırı kılığına dönüşmektedir. Tanınmayan kim oldukları ve neye hizmey ettikleri bilinmeyen insanlar Yunanistan topraklarına geçmeye çalıyor ve Türk askerinin kullandığı göz yaşartıcı bombaları kullanıyorlar. Ülkemin bağımsızlığını ve sınırlarını korumaya mecburum ve bunu da yapacağım, Avrupa Birliği de Yunanistan’a yardım etmek zorundadır ve bunu yapacak. Sınırlarımızın korunması bilinciyle ve Avrupa’nın güvenliğine yönelik hareket ediyoruz. Tamamen Uluslararası hukuk ve Avrupa hukukuna yönelik uygun hareket ediyoruz. Herşeyden önce Yunanistan sınırlarında yaşananlar birinci derece uluslararası boyutta bir meseledir, dolayısıyla da karşılanmalıdır.

Yunanistan kendi tarafından kararlılıkla ve yasallık silahıyla haklarını savunabileceğini ispat etti. Sadece son günlerde güvenlik güçlerimiz Evros ve Ege girişlerinde 24 binin üzerinde yasadışı girişimi bertaraf etmiştir. Sınırları ihlal eden onlarca insanı tutuklamışlardır. Denizde de mültecileri kurtarmayı başarmışlardır. Emniyet Güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, Sahil Güvenliğin yaptıkları görevlerinde, ancak sivilleri de kendilerine desteklerinden dolayı bayan ve erkeklerini tebrik etmek istiyorum.

“Sayın Erdoğan’ın tehditleri geçmedi.”

Sayın Erdoğan’ın tehditleri geçmedi. Yunan halkının birliğine, çocuklarına ve Avrupa’nın kararlılığına göğüslediler. Eminim ki bu önümüzdeki gönlerde daha da iyi anlaşılacak. Mesajımız herkese yönelik açıktır, Yunanistan’a yasadışı girmeye kalkışmayın, başaramayacaksınız ve seçeneklerinizin suçunu da ğstleneceksiniz. Yunanistan 100 bin insanı misafir ederek hassasiyetini göstermiştir. Ancak bunu bir defadan fazla kaldıramaz. Malesef haklı bir çözüm geciktiğinde insanlık isyana dönüşüyor. Dayanışma sadece sözlerde kalmamalıdır.

“Avrupa bugüne kadar bu soruna bir ortak çözüm bulmakta başarısız oldu.”

Avrupa bugüne kadar bu soruna bir ortak çözüm bulmakta başarısız oldu. Bazıları gözlerini kapamakla işlerini uydurdular ve dışarıdaki Avrupa sınırlarındaki sorunları yalnız göğüslemeleri için ülkeleri yalnız bıraktılar. Bugün burada bulunmanız bunun değiştiğinin bir kanıtıdır.

“Yunanistan, mülteciler konusunda Türkiye’nin yardımcı olacağına inanıyor.”

Yunanistan, mülteciler konusunda Türkiye’nin yardımcı olacağına inanıyor. Avrupa’nın desteğine ihtiyacı var, ancak tehdit devleti olarak değil. Yunanistan ve Avrupa tahdit edilemez ve buna karşı reaksiyon gösteriyorlar, tahrik etmiyor konuşuyorlar.Umarım bu en kısa zamanda algılanır. Ancak sınırlarımız hiç bir şekilde tartışılamaz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here