Ana Sayfa Yunanistan Haber Miçotakis, Trump’a Türkiye’yi Şikayet Etti

Miçotakis, Trump’a Türkiye’yi Şikayet Etti

3
0

“Türkiye-Libya anlaşması Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ediyor ve bölgede istikrarsızlığa neden oluyor. Desteğinizi umuyoruz” dedi, ancak Başkan Trump olayı geçiştirdi ve Yunanistan’ın beklediği destek gelmedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye’nin Libya’da üstlendiği görevi eleştirdi. Türkiye’nin Libya hükümeti ile yaptığı anlaşmanın Yunanistan’ı zor duruma soktuğunu ifade eden Miçotakis, ”Libya-Türkiye anlaşması egemen haklarımızı ihlal ediyor. Desteğinizi umuyoruz” dedi.

Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Yunanistan’ın güvenilir bir müttefik olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin Libya’da üstlendiği görevi eleştirdi. Türkiye’nin meşru Libya hükümeti ile anlaşmasının Yunanistan’ı çok zor duruma soktuğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yunanistan Başbakanı ile yaptığı basın açıklamasında Libya krizi de gündeme geldi. Bir gazeteci Trump’a Libya konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp görüşmediğini sordu. Trump, konuyu Türkiye ve başka ülkelerle de görüştüklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis söze girerek Libya krizine değindi. Yunanistan Başbakanı Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararına tepki gösterdi, Türkiye’nin Libya’nın içişlerine müdahalesinden kaygı duyduklarını belirtti. Türkiye’nin Libya ile 27 Kasım’da imzaladığı deniz sınırları yetki anlaşmasını da “hukuk dışı” olarak niteledi. Başkan Trump ise Türkiye ve Libya konusunda yorum yapmadı ve konuyu geçiştirdi.

Aynı zamanda Mitsotakis görüşmede, Yunanistan’ın F-35 programına katılmakla ilgilendiğini açıkladı. Miçotakis şu sözleri dile getirdi.

“Bildiğiniz gibi F-16’larımızı geliştiriyoruz ve bu program 2023-24’te tamamlanacak, bundan sonra F-35 programına katılmakla yakından ilgileniyoruz. ABD’nin Yunanistan’ın ekonomik bir krizden çıktığı gerçeğini dikkate alacağından eminim, böylece program ülkem için mümkün olan en iyi şekilde yapılandırılabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz