Ana sayfa Yunanistan Haber Miçotakis, Pompeo’dan Yardım İstedi!

Miçotakis, Pompeo’dan Yardım İstedi!

9
0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo temaslarda bulunmak üzere Atina’ya geldi.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo temaslarda bulunmak üzere Atina’ya geldi. Pompeo ilk olarak Başbakanlık konutu Megaro Maksimu’da Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüştü. Görüşmede Başbakan Miçotakis konuk Bakan Pompeo’ya Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde sondaj yapma ile ilgili hareketlerini aktardı ve bir bakıma Türkiye’yi şikayet ederek Amerika’nın yardımını talep etti.

Miçotakis görüşmede, “Türkiye’nin 7 numaralı parseldeki son hareketi Kıbrıs’ın egemen haklarını ihlal ediyor” dedi. Miçotakis, Türkiye’nin son döneme söylemlerine atıfta bulundu ve Türkiye’nin hamlelerinin iyi komşuluk ilişkileri ve uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkat çekerek, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın egemen haklarına meydan okuyan hareketler olduğundan söz etti.

Pompeo Panagiotopulos ile görüştü

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Atina’daki temasları sırasında Başbakan Miçotakis’i ziyaretinin ardından Savunma Bakanlığı’na geçerek Bakan Nikos Panagiotopulos ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Panagiotopulos’un ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı görüşmede, her iki ülkenin güvenliği ele alınarak, Yunanistan ve ABD’nin Savunma ve Güvenlik alanında önemli katkı sağlayan stratejik işbirliklerini daha da genişletme ve geliştirme yönündeki isteklerini doğruladılar.

Ayrıca, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı teşvik etmek ve daha geniş bölgedeki ortak zorlukları ve tehditleri etkin bir şekilde ele alarak ikili işbirliğini güçlendirme arzusunu vurguladılar.

Buna paralel olarak, Savunma-Teknik alanlarındaki ikili işbirliğini daha da ileriye taşımak için, Yunanistan-ABD Savunma İşbirliği Anlaşması (MDCA) ‘nda Değişiklik Protokolü’nün yarattığı umutlar ve fırsatlar tartışıldı. İki ülke arasındaki bu önemli projenin Yunanistan ekonomisine yararlı kılmak amacıyla, Yunan Savunma Sanayii ve Amerikan altyapı ve ekipman yatırımlarının Yunanistan’da arttırılması konusunda görüş birliğine varıldı.

Son olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Yunanistan’daki varlığının sadece Girit’teki SUDA askeri Üssü ile ile sınırlı kalmayacağı, Siros, Larisa, Stefanovikio, Dedeağaç ve gelecekte Kavala gibi bölgelerde varlığının daha da etkin hale getirilmesi üzerine mutabık kalındığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Pompeo’nun Atina temasları devam ederken Başkent Atina’nın merkezinde göstericiler ziyareti protesto ederek polisle çatıştı. Polis olayları yatıştırmak için göz yaşartıcı gaz kullandı ve bazı göstericileri gözaltına aldı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here