Ana sayfa Batı Trakya Haberler Miçotakis Hükümeti De Aynı Telden Çalıyor!!! «Γιάννης Kερνάει, Γιάννης Πίνει»

Miçotakis Hükümeti De Aynı Telden Çalıyor!!! «Γιάννης Kερνάει, Γιάννης Πίνει»

2
0

Yunanistan devleti, Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik yanlış uygulamalarına bir önceki hükümetlerin kaldığı yerden Yeni Demokrasi (Nea Dimokratia) hükümetiyle de aynen devam ediyor.

Batı Trakya’da Müslüman Türk Azınlığı nezdinde kabul görmeyen Yunanistan’ın keyfi uygulamayla Tayin ettiği Müftü Naipleri ile içeriği ne olduğu bilinmeyen konuları görüşerek, yanlış ve çarpık uygulamalara devam ediliyor. Durum böyle olunca da Azınlığın kronikleşmiş sorunları bir türlü çözüme kavuşturulamıyor, çünkü ne devlette ne de hükümette o iyi niyet ve yapıcı insiyatif yok.

Yunanistan Milli Eğitim Bakanı 4 Kasım 2019 Pazartesi günü Atina’da Eğitim Bakanı Niki Kerameos ile Müftü Naipleri arasında bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Batı Trakya’da din işleri ve özellikle de eğitim konularındaki durumu yanlış metodlar ve uygulamalarıyla iyice karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale getiren, Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nda görevli, özellikle Azınlık eğitimi ve dini konulardan sorumlu Genel Sekreter Yorgos Kalancis de hazır bulundu.

Azınlığın temeli dikkate alınmadan yapılan bu tür görüşmelerin geçmişte olduğu gibi, günümüzde ve gelecekte asla kabul görmeyeceği aşikardır.

Nedeni ise belli, Azınlığın ikili Anlaşmalar ve Uluslararası Anlaşmalarla garanti alına alınan temel hukuk ve hakları üzerinde, Azınlıkta kabul gören merci ve yetkililerle bir araya gelerek konuşulmamasıdır. Bu anlayış devam ettikçe daha bu tür toplantılar çok olur, ancak Azınlığa olumlu olarak yansıyan bir yanı olmayacağı gibi, faydalı da olmayacağı bilinmelidir. Kısacası sorunlar çözülmez!

Son olarak, haber-yorumu burada sonlandırırken, birazıcık mizahsal bir şekilde tamamlamayı BİRLİK Gazetesi olarak uygun gördük.

Kiliseye dokunamayan Yunanistan önce Müftülüklerin içini boşalttı, ardından Müftülerin Lozan Barış Anlaşması’ndan kaynaklanan hak ve hukuku ellerinden alındı, Müftülük makamı Yunan Devlet dairesi konumuna getirildi, Müftüler adeta “yetkileri elinden alınmış bir kukla” misali devlet memuru yapıldı, maaşları devlet tarafından karşılanıyor oh yarasın. Zaman zaman boy post çekilen fotograf kareleri de işin cabası.

Ey Yunanistan! O zaman Batı Trakya’da HANGİ MÜFTÜLÜK VE MÜFTÜLERDEN BAHSEDİYORSUNUZ? YUNANİSTAN DEVLET DAİRESİNDEN Mİ?

Πως λέμε, «Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει»

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here