Ana sayfa Batı Trakya Haberler “MESCİTLERİN KAPILARINA ZİNCİR VURABİLİRSİNİZ, AMA ALLAH’A VE İBADETE ADANMIŞ GÖNÜLLERE ASLA”

“MESCİTLERİN KAPILARINA ZİNCİR VURABİLİRSİNİZ, AMA ALLAH’A VE İBADETE ADANMIŞ GÖNÜLLERE ASLA”

20
0

Yunanistan Batı Trakyalı Müslüman Türklerin dini inançlarını yerine getirmelerini engelliyor! Baskılar giderek artıyor! Bu fotograf ve haber dünyayı dolaşıyor! Bu görüntü 2017 yılında Avrupa medeniyeti ülkesi Yunanistan’da yaşanıyor. Derler ya, “büyük ülkeler büyük işlerle, küçük ülkeler de küçük ve asılsız işlerle uğraşır.” Yunanistan’da şu an bu yaşanıyor. Ülke ekonomik açıdan her gün daha derine batarken, aileler bir ekmek parası için perişan olurken, hükümet ve devlet insanların namazıyla niyazıyla uğraşıyor!

Selanik Aleksandria bölgesinde yaşayan Batı Trakyalı soydaşlarımız ramazanın başlamasıyla ibadetlerini bir eve toplanarak hep birlikte yapıyorlar.

Geçtiğimiz Mart ayında Yunan devleti tarafından yasal olmadığı gerekçesiyle İmathias Müslümanlar Derneği’nin dernek binasının içinde bulunan namazgahın kapatılmasından sonra orada yaşayan soydaşların namaz ibadetini yerine getirmelerine engel getirilmişti. Ancak soydaşlarımız namazgahın kapısına vurulan kilidin gönüllerine asla vurulamayacağını gösterdiler ve ramazanın başlamasıyla ibadetlerini bir eve toplanarak gerçekleştiriyor.

SELANİK MESCİDİ DE KAPATILDI!

Yunan devleti tarafından bir başka kilit te Selanik’te bulunan Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği çatısı altında bulunan ve açıldığı günden beri dernek çatısı altında kendi imkanlarıyla bir köşede düzenlenen ve ibadetlerini bu alanda gerçekleştirilen namazgaha vuruldu.

“HEDEF GÖSTERİYOR, SİRİZANEL HÜKÜMETİ DE HARFİYEN UYGULAMAKTAN GERİ KALMIYOR”

SİRİZANEL hükümeti göreve geldiği günden beri, Yunanistan Savunma Bakanı Pannos Kammenos ve Dışişleri Bakan yardımcısı Terens Kuik’in “şemsiyesi ve koruması” altında aralıksız ve düzenli bir şekilde Azınlığın kurum ve kuruluşları aşırı sağ eğilimli ırkçı Yunan basının bir bölümü tarafından sivil toplum örgütleri, Batı Trakya’da Azınlığın hakları için dur durak bilmeden mücadele veren yöneticiler “hedef” gösteriliyor ve SİRİZANEL hükümeti de harfiyen uygulamaktan geri kalmıyor.

SİRİZA BATI TRAKYA’DAKİ AZINLIĞI ANEL’E TESLİM ETTİ!

İktidar’da olan SİRİZA partisi Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk Azınlığı hükümet ortağı olan ANEL partisinin kucağına attı. Bunu yaparken Azınlıktan aldığı oylara ihanet etti. Rodop ve İskeçe bölgesinden parlamentoda bulunan Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf ve İskeçe’den Hüseyin Zeybek’in bu yaşananların karşısında sesleri dahi çıkmıyor. Herşey azınlık insanının gözü önünde yaşanıyor ama nedense iktidar milletvekilleri köşe kapmaca oynuyorlar. Ne suya nede sabuna dokunmadan işi götürmeye çalışıyorlar. Ama Azınlık her gün baskılara maruz kalmaya devam ederken, bu milletvekillerin azınlığı parlamentoda temsil güçlerinin bulunmadığı, yaşanan olayları idare etmekte yetersizliği açıkça ortaya çıkmış oldu. 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here