Ana sayfa Batı Trakya Haberler MEHMET HİLMİ ŞİİR YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR ETKİNLİKLE SONUÇLANDI

MEHMET HİLMİ ŞİİR YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR ETKİNLİKLE SONUÇLANDI

30
0

İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği “Mehmet Hilmi Şiir Yazma ve Okuma Yarışması” yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Etkinlik, 30 Mart 2019 Cumartesi günü İskeçe’deki Elisso otelinde yapıldı. İskeçe Türk Birliği kurucularından ve Batı Trakya’daki basın, kültür ve sanat yaşamında büyük izler bırakan gazeteci – öğretmen Mehmet Hilmi anısına gerçekleştirilen etkinlikte Şiir Okuma Yarışması da yapıldı. Şiir Okuma Yarışması’na İskeçe genelinden 25 genç katıldı.

İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen “Mehmet Hilmi Şiir Yazma ve Okuma Yarışması”na İskeçe genelinden çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte, şiir yarışması ve ödül töreninin yanısıra İTB Müzik Kursu öğrencileri mini konser verdi, yetişkinlerden oluşan İTB Zeybek Grubu ise gösteri sundu.

Etkinliğe katılanlar İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. Mehmet Hilmi Şiir Yarışması’na İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü Aslı Ali, İskeçe Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Serkan Hatip, Dinkler Hanımeli Derneği Başkanı Aylin Ahmetoğlu, Ketenlik Gençlik Derneği Başkanı Caner Dayı, Mustafçova Gençlik Derneği Başkanı Muhammet Kabza’nın yanısıra kalabalık bir topluluk katıldı.

Etkinlik, Mehmet Hilmi’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Sunuculuğunu İTB Asbaşkanı İsmet Tüccar ile Genel Sekreter Elçin Hacıibram yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ilk kez gerçekleştirdikleri şiir yarışmasına gösteriden ilgiye teşekkür etti. Programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Ahmetoğlu şunları söyledi: “İskeçe Türk Birliği olarak böyle bir etkinliği ilk kez gerçekleştiriyoruz. Mehmet Hilmi Şiir Yarışması’nı gerçekleştirmedeki amacımız İskeçe ve Batı Trakya’ya büyük hizmetleri olan merhum gazeteci ve öğretmen Mehmet Hilmi’yi anmak ve İskeçe’de, Batı Trakya’da, Türk şiirine, edebiyatına olan ilgiyi, sevgiyi artırmak ve bu konuda hassasiyet yaratmaktır. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Özellikle de şiir yazarak yarışmaya katılanlar ve şiir okuyarak yarışmaya katılanları tebrik ediyorum. ayrıca gerek okuma yarışmasında gerekse şiir yazma yarışmasında görev alan jüri üyelerimize teşekkürü borç biliyorum.”

Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza da konuşmasında “İskeçe Türk Birliği bugün çağımızın sorunlarına çare olabilecek bir etkinliğe imza atıyor. Çocuklarımız maalesef internet çağında “İnternet belası” ile yaşıyor, cep telefonlarıyla karşı karşıyayız ki kitap okuyamaz da olduk. Maalesef edebiyat ve şiirle uğraşamaz durumdayız.” ifadelerine yer verdi.

DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ise etkinliği gerçekleştiren İskeçe Türk Birliği’ni tebrik ederek, “Böyle bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Şiir yazmak ve okumak kolay iş değildir; sanat yetenekleri olan insanları da ortaya çıkarmak hiç kolay iş değildir. Bu insanları öne çıkarmak adına bu güzel etkinliği düzenleyen İTB başkanına ve ekibini tebrik ediyorum.” dedi.

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek de etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Milletvekili Zeybek şu ifadeleri kullandı: “Herkesi kutluyorum. Çok önemli ve anlamlı bir etkinlik. Mehmet Hilmi kısacık ömrüne çok şeyler sığdırmıştır. Bizim ışık kaynağımız; devrimci, ilerici ve aydın bir insandı. Gerçekten de Batı Trakya Türk Azınlığına İskeçe Türk Birliği’ni ve yazılarını bırakmıştır. Bizler de bunları çocuklarımıza anlatmamız lazım. Bu azınlık için hizmet etmiş, çile çekmiş insanlarımızı anmamız gerekmektedir. Bu insanlara minnet borçluyuz. Bunlar isimsiz kahramanlar da olabilir.”

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de Mehmet Hilmi anısına böyle bir etkinliği gerçekleştiren İskeçe Türk Birliği’ni tebrik ederek, etkinliğin önemine vurgu yaptı.

“Çok güzel bir etkinlikte hep birlikteyiz. Sizinle paylaşmak istediğim bir iki husus var. Mehmet Hilmi’nin hayatını izlerken, bu insanların bu memleket için sürgün hayatı, hapis hayatı yaşamışlardır. Fakat biz, maalesef bu insanların hayatlarını evlatlarımıza öğretmekten aciziz. Üniversite bitirmiş gençlere, benim işim yoktur diyenlere buyurunuz alan sunuyoruz. Batı Trakya tarihinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için hizmet etmiş böyle şahsiyetlerini geleceğe aktarmak için çalışma yapabilirler. Yalnız Mehmet Hilmi değil ki onun gibi bir çok kahramanımız var, onları da bu kapsama almak lazım.

Protokol konuşmalarında son konuşmayı Türkiye’nin Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay yaptı. Konsolos Neslihan Altay, “Bu güzel ve anlamlı kültürel etkinlikte bizleri bir kez daha bir araya getiren İskeçe Türk Birliği ekibine teşekkür ediyorum. Merhum Mehmet Hilmi örneğinde de gördüğümüz gibi, sanata imza atan şahsiyetler ölümsüzdür. Bu anlamda, bu yarışmaya katılma cesaretini gösteren tüm sanatseverleri ve şiir severleri cani gönülden tebrik ediyorum. Onların hepsi bizim için gönüllerin birincisi.” dedi.

Protokol konuşmalarından sonra Şiir Okuma Yarışması’na geçildi. Yarışmanın jüri heyeti Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) Başkanı Aydın Ahmet, BTTÖB Asbaşkanı Hasan Boşnak, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Zeynep Koca ve İskeçe Müftülüğü’nden ilahiyatçı Mustafa Trampa tarafından oluştu.

25 gencin yer aldığı Mehmet Hilmi Şiir Yarışması’nda dereceye girenler şöyle oluştu:

Birincilik: Seher Şehoğlu

İkincilik: Açelya Ahmetoğlu

Üçüncülük: Pelin Kabza

Şiir Okuma Yarışması’ndan sonra müzik öğretmeni Süleyman Kara yönetimindeki İskeçe Türk Birliği Müzik Kursu öğrencileri mini bir konser sundu. Gençlerin performansı katılımcılardan büyük alkış aldı. İTB Zeybek Grubu ise yeni kıyafetleriyle sundukları gösteriyle adeta göz kamaştırdı.

Etkinliğin devamında ise Şiir Yazma Yarışması’na katılanlara arasında dereceye girenlere ödülleri ve teşekkür belgeleri verildi. Yaklaşık 50 adet şiiri değerlendiren jüri üyeleri ise İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul – Lisesi edebiyat öğretmenleri Saadettin Şakir Hüseyin, Süleyman Dikme Süleymanoğlu ve Sevim Kadı.

Mehmet Hilmi Şiir Yazma Yarışması’nda dereceye girenler şöyle:

<b>YETİŞKİNLER GRUBU</b>

Birincilik: Balkan Acısı – Ahmet BİRMEÇ

İkincilik: İskeçe’de Sonbahar – Ömriye KARATAŞ

Üçüncülük: Memleket Mektupları – İbrahim ŞAŞMA

Mansiyon 1: Sönmeyen Meşalemiz: Mehmet Hilmi – Emre GEZER

Mansiyon 2: Gurbet – Yücel MISIRLI ŞAKİR

 

<b>ORTAOKUL – LİSE GRUBU </b>

Birincilik: İlk Kurşun Destanı – Feride YİĞİTER

İkincilik: Ey İnsanlar – Nihat SAPUNCU

Üçüncülük: Yüreğin Umudu – Kübra YÜKSEL

Mansiyon 1: Yiğitlerin Evladı – Hasan KAMO

Mansiyon 2: Nereye? – Nazife ÇOLAK

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here