Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MEÇO CEMALİ HAKİM KARŞISINDA

MEÇO CEMALİ HAKİM KARŞISINDA

13
0

Yunan Devleti tarafından 16 Aralık 1985 tarihinde Gümülcine Müftülüğü’ne Azınlık tarafından kabul görmemesine rağmen Müftü Naibi olarak tayin edilen Meço Cemali, bugün Gümülcine’de hakim karşısına çıktı. Gümülcine’de 3 Hakimli Ceza Mahkemesi’ne avukatlarıyla birlikte gelen Meço Cemali, sanık sandalyesine oturdu.

Ancak Yunan devletinin, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Müftülük konusunda isteklerini ve hassasiyetini dikkate almadan ve karşılıklı olarak istişare etmeden “240 İmam Yasası” olarak bilinen yasa gereği din görevlilerini atamak istemesine karşın, Meço’nun bu kararın içinin dolu olmadığı gerekçesiyle kararı imzalamadığı için kendisini mahkemeye veren toplam 37 din görevlisinin şahitleri mahkemeye gelmediler. Dolayısıyla mahkeme heyeti davanın yeniden görüşülmesi için 17 Ekim 2013 tarihine erteleme kararı aldı.

Hatırlanacağı üzere Meço Cemali, “durum çok karışık, fakat düzene girecektir. Gerekirse Müftülük pahasına olsa bile, bu kararı imzalamam, paltomu alıp eve gitmeyi tercih ederim” demişti ve “240 İmam Yasası” kapsamında din görevlisi olarak görev yapmak isteyen 37 kişilik bir grup Meço hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Azınlık tarafından tepki gören “240 İmam Yasası”

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yoğun tepkilerine rağmen “240 İmam Yasası” Yunan parlamentosunda kabul edilmişti. Hatırlanacağı üzere söz konusu yasa, 2007 çıkarılmış ve azınlığın büyük tepkisine neden olup bir süre yürürlüğe konulmamıştı.

Ancak geçtiğimiz aylarda tekrar gündeme gelen “240 İmam Yasası” belirtildiği üzere içinde bazı değişikliklerin yapıldığı ifade edildi. Daha sonra da Batı Trakya Türk Azınlığı açısından Yunanistan tarihine kara bir leke olarak geçecek bu yasa, 16 Ocak 2013 tarihinde Yunan Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Yasaya göre din görevlileri İlahiyat veya Yüksek Okul olmasa da ilkokul mezunu dahi olsa kabul ediliyor. Ayrıca görev alacak din görevlilerini 5 kişilik hristiyan bir heyet tarafından seçilmesi de yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz