Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ’NDEN İFTAR YEMEĞİ

İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ’NDEN İFTAR YEMEĞİ

12
0

İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından 5 Ağustos 2012 tarihinde Gümülcine’nin Chris Eve Oteli’nde bir iftar yemeği düzenlendi. Düzenlenen iftar yemeğine başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Muavin Konsolos Ufuk Gözaydın olmak üzere, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Kozlukebir Belediye Başkanı İnrahim Şerif, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başaknı Mustafa Ali Çavuş, Rodop milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Ayhan Kara Yusuf, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Erkan Ruşen, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, sabık milletvekilleri İlhan Ahmet ve Galip Galip ve diğer sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldılar.

 

Ayrıca verilen iftar yemeğine Türkiye’den Türkiye Cumuhuriyeti Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkanı Kemal Yurtnaç,Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, AKP Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Önder Başkanı Hüseyin Korkut ve eşleri katıldılar.

 

İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Emin Ahmet yapmış olduğu selamlama konuşmasında tüm katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlarken, derneğin kuruluşu hakkında kısa bir bilgi verdi. Dernek Başkanı Mehmet Emin bu derneğin kurulmasıyla birlikte tekrar yuvalarına döndüklerini, burada bir imam hatip okulunun açılması için her türlü çalışma yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, diğer derneklerle de hizmet etmeye ve hizmet üretmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif te yapmış olduğu konuşmasında herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak, Ramazan ayını tebrik etti. İbrahim Şerif konuşmasının bir bölümünde Kozlukebir köyünden ve Batı Trakya Türk azınlığının ilk imam hatip lisesi mezunlarından Vaiz Halil Halil’i kürsüye davet ederek bu alanda öncülük ettikleri için kendilerine teşekkür etti.

 

Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman da bu iftar yemeğini düzenleyenlere ve diğer katılımcılara şükranlarını sunarak başladığı konuşmasında insanları ayakta tutan unsurlardan bir tanesinin de manevi unsurladır, diyerek herkese sevgi selamlarını iletti.

 

“Sizler bulunduğunuz ülkenin vatandaşlarısınız ve onların kurallarına sonuna kadar uyacaksınız ve o ülkenin dilini çok iyi bileceksiniz.”

 

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkanı Kemal Yurtnaç konuşmasında burada sizlere beraber olmaktan büyük bir duyduğumuzu, ayrıca sizlere 75 milyonun, sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’mızın selam ve muhabbetlerini getirdik diyerek bizler aynı soydanız, aynı dine inanıyor ve aynı dili konuşuyoruz, ama kaderin cilvesi iki farklı devletin vatandaşlarıyız, ancak kültür dünyamızın bir sınırı yok dedi. Bu zengiliği hep birlikte değerlendirmemiz gerekir ve bu maksatla bu kurumu kurduk diyen Başkan Kemal Yurtnaç sözlerine şöyle devam etti: “Sizlerle ortak değerlerimizi ortaya çıkaracak ve sizleri destekleyecek bir kurumdur. Sizler bulunduğunuz ülkenin vatandaşlarısınız ve onların kurallarına sonuna kadar uyacaksınız ve o ülkenin dilini çok iyi bileceksiniz. En önemli bir şey öğrencilerimizi, gençlerimizi sonuna kadar okutacağız. Okumaktan başka hiç bir çıkar yol yok. Türkiye olarak çocuklarımızı gerke burada gerekse yurt dışında okutmalarınız için her türlü desteği vermeye hazırız.”

Yapılan protokol konuşmalarının ardından yemeğin iftar duasını İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete yaptı. Daha sonra Türkiye’den gelen konuk heyet ve beraberindekiler Rodop ilinin Kozlukebir köyüne hareket ederek burada köy camiinde köy halkı ile birlikte Teravih namazını kıldılar. Kılınan Teravih namazının ardından konuk heyet temsilcileri, köy halkına hitaben kısaca birer selamlama konuşması yaptıktan sonra, hep birlikte birer hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz