Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MAKAS SINIR KAPISI’NIN AÇILMASI KARARI ALINDI

MAKAS SINIR KAPISI’NIN AÇILMASI KARARI ALINDI

11
0

Bulgaristan Hükümeti bugünkü oturumunda Bulgaristan ve Yunanistan arasında Makas Sınır Kapısı açılması kararı aldı. Yeni kurulan yol bağlantısı sayesinde Bulgar tarafından Haskovo ve Kırcaali, Yunan tarafından ise Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç (Alexandrupolis) arasında bağlantı kurulacak. 

Makas Sınır Kapısı, 9 Nolu Pan Avrupa Ulaşım Koridoru’nun son unsuru olarak Bulgar-Yunan sınır geçişini iki ülke arasındaki diğer sınır geçişlerini kullananların bir bölümünü celbederek Bulgar-Yunan sınır geçişini kolaylaştıracak. 

Yürürlükte olan 2009 yılında hükümetler tarafından imzalanan sözleşmeye göre Makas Sınır Kapısı’nda sınır geçişi yapanların ortaklaşa kontrolü gerçekleştirilecek. Bu sözleşme belirli bir şahsın giriş-çıkış yaptığı sırada sadece bir kez durdurulup kontrol edilmesine izin vermektedir. 

Bugün Bulgaristan hükümet Yunanistan ile ikili bir sözleşme imzalanmasını da onayladı. Bu belge ortaklaşa yapılacak kontrolün Makas Sınır Kapısı’nın Bulgar kısmında yapılmasını düzenlemektedir. 

Bu karara rağmen Makas Sınır Kapısı’nın tam resmi açılış tarihi belirlenmiş değil. Sorunun iki Bakanlığın imzalamamasından dolayı Yunanistan tarafından kaynaklandığı belirtiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz