Ana sayfa Batı Trakya Haberler MAÇ 1930 YILINDA BAŞLADI 2014 YILINDA BİTTİ

MAÇ 1930 YILINDA BAŞLADI 2014 YILINDA BİTTİ

13
0

Türkiye ile Yunanistan arasında 84 yıl önce oynanan ilk dostluk maçı olarak bilinen ancak yağışlı hava nedeniyle sadece 3 dakika oynanabilen Lailapas Karşıyaka müsabakasına Fafalion Stadı’nda devam edildi.

Sakız Adası’nda 7 Aralık 1930’da Lailapas ile Karşıyaka oynanmaya başlanan ancak yağışlı hava nedeniyle sadece 3 dakika devam edilebilen müsabakanın iki ekibi yıllar sonra Sakız Adası’nda karşılaştı.

Karşıyaka Teknik Direktörü Yusuf Şimşek, müsabakanın başında Yunan ekibi Lailapas’ın formasını giyerken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyaka’nın takım kaptanı olarak sahaya çıktı.

İki kulübün yöneticilerinin girişimleriyle Fafailon Stadı’nda kaldığı yerden devam edilen müsabaka için İzmir’den Sakız Adası’na gelen Karşıyakalı taraftarlarla Lailapas seyircileri Türk ve Yunan bayraklarıyla donatılan statta müsabakayı birlikte takip etti. Müsabakayı Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras da takip etti.

Yusuf Şimşek rakip oldu

Karşıyaka Teknik Direktörü Yusuf Şimşek, Yunan ekibi Lailapas’ın formasını giyerken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyaka’nın takım kaptanı olarak sahaya çıktı. Yusuf Şimşek ve Hüseyin Mutlu Akpınar daha sonra formalarını değiştirerek farklı takımlara geçtiler.

Yunanlı futbolcular, Karşıyakalı meslektaşlarını stada geldiklerinde alkışlarla karşılarken, Lailapaslı oyuncular ısınmaya arkalarında Yunanca “84 yıl sonra, Lailapas-Karşıyaka” yazılı tişörtlerle çıktı.

Karşıyakalı taraftarlar stada Türkçe ve Yunanca “Anneler kutsaldır”, “Dostluk her zaman kazanır” yazılı pankartlar astılar.

“Müsabaka dostluğumuz gibi hiç bitmesin”  

Yağmur nedeniyle 84 yıl sonra 3. dakikadan itibaren oynanan Lailapas Karşıyaka maçı 65. dakikada 5 5 berabere devam ettiği sırada Türk ve Yunan taraftarların orta sahaya iki ülkenin bayraklarını dikmesiyle sona erdi.

Yağmur nedeniyle 84 yıl sonra 3. dakikadan itibaren oynanan Lailapas-Karşıyaka maçı 65. dakikada 5-5 berabere devam ettiği sırada Türk ve Yunan taraftarların orta sahaya iki ülkenin bayraklarını dikmesiyle tamamlandı.

Fafailon Stadı’nda oynanan müsabakaya Lailapas formasıyla başlayan ancak daha sonra Karşıyaka ile mücadeleyi sürdüren Yusuf Şimşek, 22. dakikada attığı golle Karşıyaka’yı 1-0 öne geçirdi. Karşılaşmanın başında Karşıyaka’da takım kaptanı olarak yer alan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Lailapas takımına geçtikten sonra 26. dakikada Yunan ekibinin beraberlik golünü attı.

Yusuf Şimşek ve Hüseyin Mutlu Akpınar’ın devam etmediği müsabakada Karşıyaka, 32 ve 35. dakikalarda Bartu Umut’un golleriyle 3-1 üstünlük kurdu. Lailapas, 38 ve 40. dakikalarda Kovgioulis’in attığı gollerle 3-3 beraberliği yakalamasına rağmen Karşıyaka 43. dakikada Ali Kemal Özden’in bulduğu golle ilk yarıyı 4-3 önde bitirdi.

İkinci yarının başında 47. dakikada Erdal Alıcı ile 5-3 üstünlük kuran Karşıyaka önünde Lailapas, 58 ve 62. dakikalarda Deses’in attığı gollerle 5-5 eşitliği yakaladı.

Karşıyaka’nın yaptığı santranın ardından sahaya giren Türk ve Yunan vatandaşları orta sahaya bayrak dikti ve iki takım lehinde tezahüratlar yaparak “Müsabaka dostluğumuz gibi hiç bitmesin” sloganıyla karşılaşmayı tamamladı.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Uras: “Tarihi ve sembolik anlamı çok yüksek maçın oynanması gayet olumlu oldu”

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, yağmur nedeniyle yarım kalan ve 84 yıl sonra 3. dakikadan itibaren tekrar oynanan Lailapas-Karşıyaka maçının iki ülke ilişkileri açısından gayet olumlu olduğunu bildirdi.

Uras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihin tozlu sayfalarından 84 yıl sonra çıkartılan ve oynanan müsabakaya olan ilginin ve futbol kalitesinin çok yüksek olduğunu söyledi. “Tarihi ve sembolik anlamı çok yüksek maçın oynanması gayet olumlu oldu” diyen Uras, iki ülke arasındaki turist sayısının her geçen gün arttığını kaydetti.

Uras, son dönemde Türkiye’den Yunanistan’a 1 milyon turist geldiğini, aynı şekilde Türkiye’ye de 750 bin kişinin gittiğini belirterek, “Bunlar sevindirici rakamlar ancak gerçek potansiyeli yansıtmaktan uzak. Bu rakamlar daha da yükselebilir, zaten amacımız o. Bu tür Ezber Bozan faaliyetler buna katkı sağlıyor. İyi yolda ilerlediğimizi görüyoruz” diye konuştu.

 

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Sakız Adası Belediye Başkanı Polidoros Lambrinudis’i ziyaret ederek bir süre görüştü. İkilinin dostluk maçını fırsat bilerek turizm konularını da ele aldıkları belirtiliyor.  

Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da daha önce futbol oynadığını ve sporcu kimliğini sürekli koruduğunu söyledi. Bugünkü müsabakanın çok anlamlı olduğunu ifade eden Akpınar, şunları kaydetti:

“Bir çok maç yaptım ama bugünkü çok anlamlıydı. 84 yıl sonra iki dost ülke takımının yarım kalan müsabakayı tamamlaması önemliydi. Ege’nin iki yakasının dostluğu bir kez daha kendisini gösterdi. Müsabakada Sakız takımıyla bir gol attım. O dostluk golüydü ve anlamı çok fazlaydı. Karşıyaka hiçbir işini yarım bırakmaz, mutlaka tamamlar. Bugün 84 yıl sonra Karşıyaka yine görevini tamamladı. Bu maç burada bitmeyecek. Sürekli devam edecek, dostluk ve Türkiye kazanacak.”

Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis

Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis ise iki ülke ilişkilerinin gelişimi açısından bu karşılaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, “Benzeri organizasyonlarla iki ülke arasındaki ilişkileri artırmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here