Ana Sayfa Batı Trakya Haber Lozan Nasıl Uygulanırmış Görün

Lozan Nasıl Uygulanırmış Görün

0
0

T.C. devleti, bünyesinde barındırdığı Rum azınlığa öyle serbestlikler vermiş ki, öyle haklar tanımış ki, biz Batı Trakya’da Yunanistan tarafından yok sayılmaya yönelik politikalara ve uygulamalara maruz kalıyoruz.

Son örneklerinden birini vermemiz gerekirse, Batı Trakya’da Azınlık olarak özel ve özerk olan okullarımızda basit bir Encümen seçimini yapmamıza dahi müsade edilmiyor. Gerekçesi ise belli, “Koronavirüs Pandemisi”, nedense her şey Koronaya endekslendi ve bunun arkasına gizleniyor.

Gelelim Türkiye’de Rum azınlığın hem dini hem de eğitim alanında keyfini öıkardıkları özgürlüklerine. Son 40 yıla baktığımızda Türkiye’nin Rumlara yönelik uygulamalarında bir baskıcı ve haklarını kısıtlayan uygulamaya rastlamadığımı açıkça belirtmeliyim.

Eğitim sistemine değinecek olursak verebileceğim en yeni en taze örneklerinden biri de, Yeniden restore edilen ve modern ve çağdaş bir eğitim yuvası haline getirilen Gökçeada Tepeköy’de Lise ve Ortaokulda eşitlik, hak ve hukuk nasıl uygulanırmış birkaç fotoğraf karesiyle de olsa görmenizi tavsiye ediyorum.

Bunu, ülkemizin Dışişleri Bakanı Sayın Dendias’ın özellikle görmesini ve Milli Eğitim Bakanımız Niki Kerameos’a da izletmesini tavsiye ediyorum. Bunu neden istiyorum; Lozan Andlaşması’na özellikle eğitim konusunda hangi ülkenin sadık kaldığını görmeleri açısından faydalı olacağına, aynı zamanda kendilerine de Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlığa nasıl davranmaları konusunda yol göstereceğine inanıyorum.

Özel Gökçeada Rum okulundaki uygulamalar gerçekten görülmeye değer. Biz de BİRLİK Gazetesi olarak sizlere bu güzel ve hakkaniyet uygulamayı, Lozan’ın işleyişini göstermek istedik.

Ama öncesinde Makis Kamburopulos’un daha önceleri konuya ilişkin söylediklerine bir bakalım.

“Herkes gibi eşit haklara sahibiz”

Özel Gökçeada Rum Lisesi Müdürü İoakim Makis Kamburopulos Rum okulunun, T.C. Milli Eğitim Bakanlığının olurları ile yeniden hayat bulduğunu, bu nedenle büyük bir mutluluk yaşadıklarını dile getirdi.

Tepeköy’de Lise ve Ortaokul, Zeytinliköy’de ise anaokulu ve ilkokulun bulunduğuna işaret eden Kamburopulos, “Biz çok mutluyuz şu anda. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, diğer herkes gibi eşit haklara sahibiz. Devlet büyüklerimiz bu süreçte bizi çok iyi karşıladı. Bize çok yardımcı oldular. Sayelerinde de bu okullar şu anda açılmış bulunuyor.” diye konuşmuştu.

Allah Batı Trakya’da bize de ilerleyen süreçte bu tür güzellikleri yaşamayı, ülkemiz Yunanistan’ın yaptığı yanlışların farkına varmasını ve Lozan Andalaşması’nı tam anlamıyla uygulamasını nasip eder inşallah.

Ve son olarak ülkemizin Dışişleri Bakanı Sayın Nikos Dendias’a seslenerek, Lozan Andlaşması mikrofonların başında kameraların önünde “kahramanlık şovu” yaparak uygulanmadığını hatırlatmak isterim. Lozan’ın maddelerini Türkiye’ye hatırlattığınız kadar, Yunanistan olarak sizlerin de bir o kadar Batı Trakya’da Azınlığa karşı sorumluluklarınızın var olduğunu ve bunları unutmamanızı hatırlatırız.

Okulda çift dilli, Türkçe-Yunanca tabelaların olması her şeyi açıkça gösteriyor. Batı Trakya’da ise okullardaki tabelalarda Türkçe’nin “T” si dahi yok edilmiş durumda!

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz