Ana Sayfa Yunanistan Haber “Lozan Antlaşması İçin Ders Kabul Etmiyoruz”

“Lozan Antlaşması İçin Ders Kabul Etmiyoruz”

4
0

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan “Lozan Antlaşması için ders kabul etmiyoruz” cevabı geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy’un, “Yunanistan, Türk azınlığın seçtiği müftüleri tanımayarak Lozan Barış Antlaşması’nı ihlal etmektedir” açıklamasına Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan “Lozan Antlaşması için ders kabul etmiyoruz” karşılığı geldi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor.

“Yunanistan, Lozan Antlaşması’nın uygulanması, uluslararası hukuk ve AİHM kararlarıyla ilgili Türkiye tarafından dersi kabul etmemektedir.

Trakya’daki Müslüman azınlık üyeleri, Lozan Antlaşması’nın açıkça tanımladığı gibi, ancak Türkiye bunu görmezden gelmekte ısrar ediyor, Anayasa tarafından da teminat altına alınan kanunlar karşısında eşitlik ilkesi uygulaması çerçevesinde tüm Yunan vatandaşları gibi eşit haklara sahiptir.

Bu çerçevede, Yunanistan, Müslüman azınlık üyelerinin yaşam kalitesini daha da artırmak için gerekli reformları sabit bir şekilde ilerletmektedir. Bu yönde, son zamanlarda Şeriat ile ilgili özel tedbirleri kurumsallaştırmıştır, bunları da AİHM tebrik etmiştir. Bununla birlikte yargı yetkisi olan Müftülüklerin işleyişlerini iyileştirmiş, Müftülüklere başvuran davalı ve davacı taraflar için garantili kararlar verilmesi için verimli yönetim şeklini pekiştirmiştir.

Türkiye, müdahaleci mantığını ve kabul edilemez ifadelerin tekrarlanmasını sonuçlandırmalıdır ve bir yandan bunun yalnızca Yunanistan’ın bir iç meselesi olduğunu anlamalıdır, tarihin ve rakamların gösterdiği gerçeklere göre Trakya’da yaşayan Müslüman azınlık özgürlüklerinden ve haklarından yararlanmaktadır. Ek olarak, modern bir Avrupa ülkesinde sorunsuz bir şekilde gelişmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz