Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “TRAKYA’DAKİ YÜZLERCE GENÇ ÇİFTÇİNİN PROGRAM DIŞI KALMA LÜKSÜ YOKTUR”

İLHAN AHMET: “TRAKYA’DAKİ YÜZLERCE GENÇ ÇİFTÇİNİN PROGRAM DIŞI KALMA LÜKSÜ YOKTUR”

24
0

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET’in, Genç Çiftçi programına Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nden yapılan tüm başvuruların kabul edilmesi yönündeki talebine bakanlıktan cevap geldi.

Tarım Bakanı tarafından verilen yanıtta, programın toplam bütçesinden her bölgeye belirli pay ayrılacağı, buna göre Doğu Makedonya Trakya Eyaleti için bu oranın % 10 olacağı belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milletvekili İlhan AHMET, bakanlık cevabının, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nde yüzlerce genç çiftçinin program dışı kalacağının ilanı olduğuna dikkati çekti.

“Hükümet ve bakanlık Trakya’daki genç çiftçilere destek vermekten kaçınıyor”

Hükümeti ve ilgili bakanı, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’ne bir kez daha sırt dönmekle eleştiren İlhan AHMET, “Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nde sektörlere göre istihdam sıralamasında tarım ve hayvancılık ilk sırada yer almaktadır. Bölgemizde % 25’lere varan işsizlik oranı da dikkate alındığında, bölgedeki en dinamik sektörün çalışanı olan çiftçilerimize destek sağlanması muhakkaktır. Ancak hükümet ve bakanlık, söz konusu Doğu Makedonya ve Trakya olunca, herhangi bir iyileştirme ve destekten kaçınmaktadır” dedi.

“Trakya’daki yüzlerce genç çiftçinin program dışı kalmak lüksü” olmadığının altına çizen milletvekili, Genç Çiftçi programına Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’nden yapılan tüm başvuruların kabul edilmesi yönündeki taleplerinde ısrarcı olacaklarını yineledi.

“Program dahilinde Trakya’ya kaynak aktarımı arttırılarak tüm müracaatların kabulü sağlanmalı”

Hatırlanacağı üzere Rodop Milletvekili İlhan AHMET, 2014 – 2020 Yunanistan Genç Çiftçi Programı için Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’ne ayrılan 23,4 milyon Euro’nun 29,5 milyon Euro’ya çıkarılmasını talep ederek, böylece bölge bazında başvuran tüm çiftçilerin programa kabulünün sağlanmasını istemişti.

İlhan AHMET, geçtiğimiz Haziran ayında Batı Makedonya’yı ziyaret eden Başbakan Çipras’ın söz konusu programa bu bölgeden yapılan müracaatların tamamının kabul edileceğine dair Kozani’de verdiği sözü de hatırlatmıştı. Buna göre, Başbakan’ın Batı Makedonya’daki çiftçiler için vaad ettiği ayrıcalığın Doğu Makedonya Trakya’daki çiftçilere de sağlanması için gerekli kaynak aktarımının düzenlenmesini ilgili bakanlıktan talep etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz