Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET SORDU: “AZINLIK İLKOKULLARINDAKİ TÜRKÇE MÜFREDATTA GÖREVLİ YEDEK ÖĞRETMEN SAYISI NEDEN...

İLHAN AHMET SORDU: “AZINLIK İLKOKULLARINDAKİ TÜRKÇE MÜFREDATTA GÖREVLİ YEDEK ÖĞRETMEN SAYISI NEDEN AZALTILDI?”

23
0

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’daki Azınlık ilkokullarının Türkçe müfredatında görev yapmak üzere atama bekleyen (ΠE 73) yedek öğretmenlerin durumunu sordu.

İlhan Ahmet, Eğitim Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde, Trakya’da Azınlığa ait ilkokullardaki Türkçe müfredatta 2006-2007 eğitim öğretim yılından 2016-2017 eğitim öğretim yılına kadar on yıldır kesintisiz görevli olan yedek öğretmenlerden 15’inin atamasının yapılmadığına dikkati çekti.

“Türkçe müfredat için öğretmen atamaları ilk defa kısıtlandı”

Söz konusu okullardaki Türkçe müfredatta görev yapmak üzere 2017 – 2018 eğitim yılı için toplam 50 yedek öğretmenin tayin edildiğini belirten milletvekili, “Geçtiğimiz eğitim yılında bu rakam 65 idi. Kaldı ki bu rakam hiçbir zaman 61’in altına düşmemiştir. Hal böyle iken, içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında Trakya’da Azınlığa ait ilkokullardaki Türkçe müfredat için görevlendirilen yedek öğretmen sayısı neden azaltılmıştır?” diye sordu.

Milletvekili ayrıca ilgili bakandan, “Azınlık ilkokullarında görevli (ΠΕ 73) kapsamındaki yedek öğretmenlerin görev tecrübesinin (proipiresia), kamudaki başka devlet dairelerinde geçerliliği var mı? Ve iki yıllık bir eğitim sonucu alınan eski SÖPA (Selanik Özel Pedagoji Akademisi) diplomaları, Yüksek Eğitim derecesine dahil mi?” şeklindeki soruların yanıtını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz