Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “BU BİR YASA İHLALİDİR, GERİ ALINMALIDIR”

İLHAN AHMET: “BU BİR YASA İHLALİDİR, GERİ ALINMALIDIR”

16
0

İlhan AHMET, “Azınlık okullarında hem idareci hem öğretmen olarak  görev yapan eğitimcilerin ders saatlerinin arttırılması devlet okullarında görev yapanlara kıyasen ayrımcılık olup, yasa ihlalidir.

POTAMİ Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Azınlık ilkokullarında müdür olarak görev yapan öğretmenlerin ders saatlerine artış getiren yeni düzenlemenin hukuka ayrkırı olduğunu belirterek, bu uygulamanın geri alınmasını talep etti.

Milli Eğitim Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde İlhan AHMET, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris tarafından yayınlanan 4 Eylül 2015 tarih ve  Φ 8.2/2.4/6976 sayılı kararın getirdiği yeni düzenlemeyle, Azınlık ilkokullarındaki müdürlerin  ders saatlerini yasaya aykırı olarak arttırıldığını, bu okullardaki müdür görevindeki söz konusu öğretmenler için ders saatlerinin zaten 2517/1997 sayılı kanunun 9. maddesininin 3. paragrafında açıkça belirtildiğini hatırlattı.

İlhan AHMET bu yasaya göre, devlet okulu veya Azınlık okulu ayrımı yapılmaksızın idari görevdeki öğretmenlerin ders saatleri belirlenmiş iken Eyalet Eğitim Müdürü’nün, salt Azınlık ilkokullarındaki müdürlerin  daha fazla ders saati almasını öngören  böyle bir düzenlemeyi uygulamaya koymasının düşündürücü olduğunu belirtti.

Yeni düzenlemeyle müdürlerin ders saatlerinin arttırılmasının, bir taraftan okullarda idari yükümlülüğü olan bu öğretmenlerin, idarecilik görevlerini hakkıyla yerine getirebilmelerine engel olacağı gibi diğer taraftan eğitimci olarakta öğrencilere karşı verimli olmalarına engel olacağını vurugulayan İlhan AHMET,  hem idaraci hem eğitimci görevini üstlenen bu öğretmenlere Azınlık okullarına mahsus bu yeni uygulama ile açıkça hukuksuzluk ve haksızlık yapıldığını ifade etti. 

Milletvekili İlhan AHMET Eğitim Bakanı’na, 2517/1997 sayılı kanunda belirtilen ve bugüne kadar hem devlet okullarında hem Azınlık okularında müdür olarak görev yapan öğretmenlerin ders saatlerinin belirlenmesinde uygulanan mevcut yasal düzenlemeyi ortadan kaldıran Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in 4 Eylül 2015 tarih ve  Φ 8.2/2.4/6976 sayılı kararını geri çekmeyi düşünüp düşünmediğini sordu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz