Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “LEVENDİS’İN DEMECİ ANTİDEMOKRATİK BİR ZİHNİYETİN TEZAHÜRÜDÜR”

İLHAN AHMET: “LEVENDİS’İN DEMECİ ANTİDEMOKRATİK BİR ZİHNİYETİN TEZAHÜRÜDÜR”

18
0

Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Levendis’in Selânik Fuarı’nda yaptığı konuşma ile gündeme gelen seçim sistemi ve yüzde 3’lük baraj hakkında Rodop Milletvekili İlhan AHMET’in açıklaması:

Sevgili Soydaşlarım,

Merkez Birliği Partisi Başkanı Levendis’in, yüzde 3’lük seçim barajının kendince önemine ve kaldırılma olasılığı dahilindeki sakıncaya dikkat çektiği demeci, antidemokratik bir zihniyetin tezahürüdür.

Azınlık insanını milli tehlike olarak görme ve gösterme çabasındaki bu son derece sakıncalı düşünce tarzına ve temsilcilerine, çağdaş ve demokratik toplum olma ülküsüne sahip siyasal sistemlerde yer yoktur.

Demokrasinin temel gereklerinden olan temsil hakkının kullanılmasına getirilmesi düşünülen engelin her türüne siyasi kimliğimin yanında sade bir vatandaş olarak şahsımın ve temsil ettiğim toplumun kabul iradesi sergilemesi mümkün değildir.

Zira, yeni seçim kanununun oylandığı meclis genel kurulundaki duruşumda, bu yöndeki irademi açıkça sergileyerek, yüzde 3’lük seçim barajının devamını öngören yasal düzenlemeye EVET oyu kullanmadığımı hatırlatırım.

SyrizAnel hükümetinin eseri yeni seçim yasasının ilgili maddesine, o dönemki parti meclis gurubumun seçim barajının devamlılığını destekleyici lehte kararına rağmen karşı çıkarak, EVET oyu kullanmadığımı bir kez daha anımsatırım.

Azınlık toplumunun siyasi temsil hakkını yakından ilgilendiren söz konusu düzenlemeye, Azınlık mensubu diğer üç milletvekili “EVET, seçim barajı yüzde 3 olarak kalmalıdır” yönünde oy kullanırken, muhalefet milletvekili olarak oyumun EVET olmadığını yeniden kamuoyunun dikkatine sunarım.

Bundan on dört ay önce konuyla ilgili yaptığım açıklamada da ifade ettiğim gibi;

“Zaten, seçim barajının sadece partilere değil bağımsız adaylara yönelik uygulanmasını da öngören bu düzenlemeye EVET oyu kullanmam takdir edersiniz ki mümkün değildi.”

Kamuoyuna saygılarımla

Av. İlhan AHMET

Rodop Milletvekili – Demokratik İttifak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz