Ana sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “GÜMÜLCİNE SANAYİ BÖLGESİ’NDEKİ İŞLETMELER HÜKÜMETTEN ÇÖZÜM BEKLİYOR!”

İLHAN AHMET: “GÜMÜLCİNE SANAYİ BÖLGESİ’NDEKİ İŞLETMELER HÜKÜMETTEN ÇÖZÜM BEKLİYOR!”

20
0

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET, onlarca kapalı işletmenin bulunduğu Gümülcine Sanayi Bölgesi’nin durumuna dikkati çekerek hükümeti, bölgesel ekonominin hızla gerilemeye devam ettiği bir dönemde sanayi sektörüne gerekli yatırımı yapmamakla eleştirdi.

İlhan AHMET, ‘90’lı yıllarda ülkenin ikinci büyük sanayisi olarak binlerce kişiye istihdam sağlayan Gümülcine Sanayi Bölgesi’nin günden güne nasıl işlevsiz hale getirildiğine işaret etti. Milletvekili, “Gümülcine Sanayi Bölgesi’nde 1990’ larda, 90 tane işletme ile binlerce insana istihdam sağlanıyordu. Selanik ve Kılkış’tan sonra Kuzey Yunanistan’ ın ikinci büyük sanayi bölgesi durumundayken bugün kapalı fabrikalarla dolu olan bölgede işlevini sürdüren sadece 30 işletme bulunmakta, 24 saatlik tam işlev gösterenlerin sayısı ise 10’dur” diye belirtti.

“Hükümet, ülkenin ve Avrupa’nın en fakir bölgesi Trakya’da artan işsizliğe karşı neden harekete geçmiyor?” 

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’ndeki işsizlik oranlarına ve artan genç işsiz sayısına vurgu yapan milletvekili, “Trakya, kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla oranıyla Avrupa Birliği’nin en fakir bölgesi ilan edilmiş, işsizlik oranı ise 2008’den bu yana % 24,7’ye yükselmiştir. Bu işsizlerin % 50,7’sini ise gençler oluşturmaktadır. Hal böyle iken, neden hala Trakya için gerekli kalkınma politikaları geliştirilmemekte ve yatırım projeleri hayata geçirilmemektedir?” diye sordu.  

İlhan AHMET konuyu, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Dayanışma Bakanı ile Ekonomi ve Kalkınma Bakanı’nın dikkatine sunmak üzere yatırdığı soru önergesinde, Doğu Makedonya ve Trakya’daki işletmelere 2010 yılından bu yana ödenmeyen devlet teşviklerini de hatırlattı. Trakya ve Doğu Makedonya’ daki işletmelere ödenmesi gereken miktarın 240 milyon Euro’ya ulaştığını açıklayan milletvekili, devletin kendilerine olan borcu ödeyememesi yüzünden bu işletmelerden bazılarının kapandığını, Anonim ve Limited Şirketler bazında bu oranın Meriç’te % 63, Rodop ilinde ise % 34 olduğunu belirtti.  

“İşletmelere sağlanacak iyileştirici destek, Trakya Sanayi Bölgesi’ni yatırımcılar için cazip kılarak yeni istihdam yaratacaktır”

Milletvekili soru önergesinde, Gümülcine Sanayi Bölgesi gibi Trakya’daki diğer sanayi bölgelerindeki iflas etmiş ya da iflas riski taşıyan işletmelerin güçlendirilmesi ve yeni yatırımcılar için prosedürlerin azaltılarak yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde de çağrıda bulundu. Gümülcine Sanayi Bölgesi’ndeki bazı işletmelerden de örnekler veren İlhan AHMET, “Yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla gerekli vergi düzenlemeleri yapıldığı taktirde bir süredir kapalı olan ΣΕΛΜΑΝ adlı fabrika yeniden üretime geçebilir, DIAXON ambalaj fabrikasının üretim arttırma hedefi desteklenebilir, ΕΝΚΛΩ iplik fabrikalarının üretimi canlandırılabilir böylece bölge insanı için yeni istihdam olanağı yaratılmış olur” dedi.

İlhan AHMET ilgili bakanlardan, “Balkanlardan ve Avrupa’dan gelecek yeni yatırımcılar için Trakya’yı cazip kılacak devlet teşvikinin devamlılığı neden korunmamaktadır?, ülkenin ve Avrupa’nın en fakir bölgesi olduğu ilan edildiği halde Trakya’daki işletmeler için devlet desteği neden kesildi?, Trakya Sanayi Bölgesi’ndeki kapalı fabrikalar sorununu, hükümet nasıl çözmeyi planlıyor?, alacaklı olmasına rağmen devlet ‘kendi’ şirketlerinin iflas işlemlerine neden yıllarca katılmıyor ve tasfiye memuruna çok fazla inisiyatif bırakıyor?, önceden kararlaştırılmış yol haritası olmasına rağmen Birleşik Tekstil (eski adıyla Lanaras) işlemleri neden bekletiliyor?, DIAXON fabrikasının ek üretim tesisi için destek verilmesi planlanıyor mu?” sorularına yanıt istedi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here