Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “AZINLIK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ’NDEN MEZUN OLACAKLARIN MESLEKÎ HAKLARI EN GENİŞ ŞEKİLDE...

İLHAN AHMET: “AZINLIK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ’NDEN MEZUN OLACAKLARIN MESLEKÎ HAKLARI EN GENİŞ ŞEKİLDE KORUNMALIDIR”

22
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Selânik Özel Pedagoji Akademisi’nin 2011 yılında kapatılmasının ardından Azınlık okullarına öğretmen yetiştirmek için 2014 yılında kurulması kabul edilerek hayata geçirilen Azınlık Eğitimi Bölümü’ne hükümetin yeni düzenleme getiren yasa teklifi hakkında meclis genel kurulunda söz aldı.

Azınlık eğitimini yakından ilgilendiren söz konusu yasa teklifinin görüşüldüğü 9 Şubat Perşembe günkü oturumda yaptığı konuşmada İlhan AHMET,  yeni düzenlemede söz konusu bölümden mezun olacakların meslekî çalışma haklarının ülke genelini kapsayacak şekilde korunması gerektiğine dikkati çekti.

Bilindiği üzere, 2014 tarihli kanuna göre Azınlık okullarında öğretmen olabilmek için önce Yunanistan’daki herhangi bir 4 yıllık pedagoji fakültesinden mezun olma (ki buradan mezun olanlar Yunanistan genelindeki bütün okullarda çalışma hakkına sahip oluyor), ardından da Trakya Üniveristesi’nin Dedeağaç’ta açtığı 2 yıllık özel programı tamamlamaları gerekmekteydi. Böylece bu ek eğitim ile pedagoji fakültesi mezunu bir öğretmen hem ülke genelindeki hem de Azınlık okullarında görev yapma meslekî hakkına sahip olmaktaydı.

Hükümetin getirdiği yeni düzenleme ile Dedeağaç’taki söz konusu özel eğitim programı kaldırılmakta ve sadece Selanik’teki Azınlık Eğitimi Bölümü korunmaktadır.

“Azınlık okullarında görev yapacak öğretmenlere meslek içi eğitim verilmeli ve 2014 yılında Dedeağaçta ( didaskaliyo) kurulan eğitim programının kapatılmasını istedi”

Milletvekili konuşmasında, ilgili bölümlerin eski mezunlarının ve mezun olacakların Azınlık okullarındaki görevleri kapsamında meslek içi eğitime tabi tutulmalarının, özellikle yurtdışındaki üniversitelerin ilgili bölümleri ve Azınlık okulları Türkçe müfredatı mataryelleri belirleyicileri ile işbirliği içinde olmalarının önemini vurgulayarak, konuyla ilgili yatırdıkları ve hükümet tarafından kabul edilen kanun teklifini de hatırlattı.

“Gerekçesi ne olursa olsun Azınlık okullarının birleştirilmesi ve kapatılması, eğitim hakkına kısıtlamadır”

Öte yandan milletvekili konuşmasında, gerekçesi ne olursa olsun Azınlık okullarının birleştirilmesi ve kapatılmasına okul encümenlerinin kararı alınmadan yapılmasına karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi. Bu birleştirme ve kapatmaların, Azınlık çocuklarının Azınlık okullarında okumayı tercih etme hakkına açıkça kısıtlama getirdiğini, hatta tercih hakkını ortadan kaldırdığını belirten İlhan AHMET, bu yöndeki uygulamanın derhal durdurulmasını ve okul encümenleri kararına ihtiyaç olduğu yönündeki çağrısını da yineledi.

“Azınlık mensubu anaokulu öğretmenleri pozitif ayrımcılık esaslarına göre istihdam edilmeli”

Milletvekili İlhan AHMET, zorunlu eğitim kapsamına alınan anaokulu eğitimindeki Azınlığa yönelik uygulamalara da değindiği konuşmasında, bu kapsamda Azınlık mensubu anaokulu öğretmenlerinin Azınlık bölgelerindeki anaokullarında pozitif ayrımcılık esaslarına göre istihdam edilmesinin önünü açacak düzenlemenin, acilen hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. İlhan AHMET, ana dilleri Türkçe ve ülke dili Yunanca ile her iki dilde alacakları temel eğitimin, Azınlık çocuklarının ilk okuldan başlamak üzere eğitimin tüm aşamalarındaki performanslarına katma değer katacağını da özellikle belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz