Ana Sayfa Batı Trakya Haberler LEVENT SADIK AHMET: “KALBİM HER ZAMAN BATI TRAKYA İLE ATIYOR”

LEVENT SADIK AHMET: “KALBİM HER ZAMAN BATI TRAKYA İLE ATIYOR”

15
0

Batı Trakya’nın efsane lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in oğlu başarılı işadamı Levent Sadık Ahmet, Türkiye’nin dört bir yanında 32 civarında iplik tesisine pamuk tedarik ettiğini ve Avustralya, Amerika, Afrika, Brezilya gibi ülkelerin de pazarları arasında yer aldığını belirterek, ”Buralara gelmek hiç kolay olmuyor ama zorluklar da insanı kaya gibi sert yapıyor. Kalbim her zaman Batı Trkaya ile atıyor. Bu benim yaşam tarzım ve çok mutluyum. ” dedi.

Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tarım Meclisi Üyesi olan pamuk sektörünün güçlü firmalarından DCT Trading’in sahibi Levent Sadık Ahmet, geçtiğimiz günlerde Bursa’da Batı Trakyalı Dostlar grubunun konuğu oldu. Sukaypark tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, hemşerileri ile hasret gideren genç işadamı, babası Batı Trakya Tükleri’nin efsane lideri Dr. Sadık Ahmet’in mücadele yıllarında ve ölümünün ardından yaşadıklarını, başarı hikayesini ve Yunanistan ve Batı Trakya ile ilgili çalışmalarını ve projelerini anlattı.

BABAM ELLERİMDE CAN VERDİ

Konuşmasına Batı Trakyalı Dostlar’a davetlerinden dolayı teşekkür ederek ve grubu başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek başlayan Levent Sadık Ahmet, ”Çocukluk arkadaşlarımla büyüklerimizle, abilerimizle buluşmak. Bu oluşumun içinde yer almak, buraya davet edilmek benim ve ailem için çok önemli. Yolumuz açık olsun. Bu hereketin çığ gibi büyüyeceğinden eminim. Dost kelimesi benim için çok önemli. Rahmetli babam Sadık Ahmet arkadaş ve dost canlısıydı, bizim de DNA’mız ondan olduğu için o yönlerini almışız” dedi. Aile olarak çok zor şartlar altında, çok acı günler yaşadıklarını dile getiren Ahmet, ”Babam elim kazada benim ellerimde rahmetli oldu, gözlerini ben kapattım” diye konuştu.

KALBİM BATI TRAKYA İLE ATIYOR

Genç işadamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine sahip çıktığının altını çizerek, şöyle devam etti: ”Batı Trkaya ile lgili her ortamda ne zaman ne yapılmışsa her zaman en ön safta yerimizi aldık. Hiçbir zaman ‘yeter biz şehit verdik, biraz geri çekilelim’ demedik. Her zaman hemşerilerimizin yanında olduk, çünkü onlar hep bizim yanımızda oldular. Batı Trakya ile ilgili her şeyi, ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Her davete de icabet ettik. Bize bunu rahmetli babam öğretmişti. Kalbim her zaman Batı Trkaya ile atıyor. Bu benim yaşam tarzım ve çok mutluyum.”

YUNANİSTAN’IN PAMUĞUNU DÜNYAYA SATIYORUZ

İş hayatına üniversite yıllarında Yunanistan’la pamuk ticareti yapmak isteyen bir manifaturacı ile tanışarak atıldığını belirten Levent Sadık Ahmet, ilk malı Gümülcine Koopeiratifi’nden aldıklarını, ardından Yunanistan geneline açıldıklarını ifade etti. Ahmet, ”Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında 32 civarında iplik tesisine pamuk tedariki yapıyoruz. Yunanistan’ın pamukta en iyi müşterisi olduk. Müslüman ve Türk olsam da doğduğum büyüdüğüm ve vatandaşı olduğum Yunanistan’ın pamuğunu okyanus ötesi ülkelere pazarlamaktan gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

14 AYDA SADECE 4 HAFTA YURTDIŞINA ÇIKMADIM

”Avustralya, Amerika, Afrika ve Brezilya’ya pamuk satıyoruz” diyen Ahmet, bu günlere kolay gelmediğinin altını çizdi. Dünyanın dört bir yanında uluslararası toplatılara katıldığını, bazen seyahat çizelgesinden kendisinin gözünün korktuğunu anlatan Ahmet, ancak başarı için, Batı Trakya’yı yer yerde en iyi şekilde temsil edebilmek için bunun şart olduğunu kaydetti. Şirketindeki çalışanların büyük bölümünün Batı Trakyalı olduğuna işaret eden Ahmet, ulusalarası firmaların temsilcileriklerini yaptıklarını da ifade etti. Ahmet, şöyle devam etti: ”Bu noktaya kolay gelmedik. Ben son 14 ayda sadece 4 hafta yurt dışına çıkmadım. Böyle bir çalışma tempomuz var. Batı Trakya’da bazı akadaşlarımızı pamuk eksperi olarak yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Pamuk işi çok zor. Her gün New York Pamuk Borsası’na bağlısınız. Aradaki fiyat gidiş-geliş gidişleri çok riskli. Üç beş gecede 100 küsür yıllık firmaların kaybolduğunu gördük 2007, 2010′ yıllarında. Yani pamuk çok tehlikeli bir emtia.”

DÜRÜST VE ÇALIŞKAN OLMAYANLA İŞ YAPMAM

Konuşmasında, iş dünyasındaki başarısının sırlarını aktaran Levent Sadık Ahmet, dürüst ve çalışkan olmayan bir insalanla hiçbir zaman iş yapmadığını vurguladı. Başarı için çok çalışmanın da şart olduğunu dile getiren Ahmet, çalışma konusunda zaman mevhumları olmadığını, 24 saat ulaşılabilir kaldığını söyledi. Ahmet, ”Üç hafta önce parmağımı kırdım sonraki sabah koltuk değnekleriyle Amerika’ya seyahat ettim. Parmağım hala kırık ama çalışmaya devam ediyorum. Dünyada bu tarzda çalışan çok büyük insanlar ve uluslararası şirketler var. Ben onlara imrendim” ifadelerini kullandı. Levent Sadık Ahmet, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: ”Hedeflerimizi büyük tutalım. Ama hayalpesert de olmayalım. Çıtayı her gün biraz yukarı koyarsanız çalışma azminiz yüksek olur; kolay kolay yılmazsınız. Hepimizin başında bir sürü sorun var, problem var. Ticarette kazanmakla kaybetmek kardeştir. Sürekli kazanamazsınız ama sürekli de kayberdemezsiniz. Buralara gelmek hiç kolay olmuyor ama bu zorluklar da insanı kaya gibi sert yapıyor. Kolay kolay yılmazsınız.”

BENİM EN ÇOK İMRENDİĞİM İNSAN DR: SADIK AHMET’TİR

Levent Sadık Ahmet, hemşehrilerinin her zaman çok desteğini gördüğünü belirterek, ”Sadık Ahmet’i sizler Sadık Ahmet yaptınız ve o da bizler için mücadele etti… Binlerce yüzbirlence kişi peşindeydi. Bu gece de ölümünden 20 yıl geçmesine rağmen Sadık Ahmet’i anıyorsak, o bir idoldür. Benim en çok imrendiğim insan Sadık Ahmet’tir. Çünkü korkusuz, dürüst ve çok çalışkandı. Ayrıca hedefleri vardı. Bir taraftan kendi karakteriniz var, kişiliğiniz var diğer taraftan omzunuzda böyle bir yük var. Bunların ikisini de sırtlamak zorundasınız. Bunu oturarak yapamazdım. Çok çalışarak, dürüst olarak namuslu olarak, ileriye bakarak başabilirdim. Daha da alacağım çok yol var, hedefler çok” diye konuştu.

BİRBİRİMİZE KALPLERİMİZİ AÇALIM

Batı Trakyalı hemşerilerine birbirleriyle iş yapmalarını ve dayanışma içerisinde olmalarını öneren Ahmet, ”Kenetlenmemiz lazım ki yarın öbür gün zor günlerimizde birbirimize sahip çıkalım, birbirimizin kapısımı çalabilelim. Bu dost meclisinin önemi benim için budur. Samimiyet… Gelin birbirimize kalplerimizi açalım. Para pul fani… Ben tek şeyi kaybedemem. Soyadına zerre kadar leke getiremem; benim en büyük derdim, tasam, sıkıntım bu. Biz bu ilkelerle yürüyoruz” dedi.

BİZE BİZDEN FAYDA VAR

Batı Trakya’ya bugüne kadar yaptığı hizmetlere ve projlerine de değinen Levent sadık Ahmet, tütün ve kiraz başta olmak üzere meyvecilikle ilgili güzel gelişmelerin de kapıda olduğunu, ayrıca kiraz ve tütün yerine yeni yatırımlar hedeflendiği anlattı. Genç işadamı, ”Bize bizden fayda var. Batı Trakya’dan buralara gelmiş olan, dünyanın farklı ülkelerine gitmiş olan ne kadar hemşerimiz varsa, herkesle görüşelim, konuşalım. Bizim bir kişiyi dahi kaybetmeye tahammülümüz yok. Hepimizin birbirimize destek olması lazım. Bunu gönülden istiyorum. Belki çok sık biraraya gelemeyebiliz ama sizin yaptığınız gibi ayda bir kez, belki 3 ayda bir kez daha büyük bir organizasyonla biraraya gelinebilir. Ayrıca telefonlar var; birbirimize bir hal hatır sorsak, inanın çok yol almış oluruz. Benim çok dostum var, bunlar arasına şimdi sizler de eklendiniz. O yüzden sizleri tekrar tebrik ederim. Beni buraya davet ettiğiniz için şahsım ve ailem adına teşekkür ederim, Allah yolunuzu açık etsin. Eğer bu şekilde düşünürsek ele ele verirsek, güçbirliği oluşturursak, yapamayacağımız hiçbir şey olduğuna inanmıyorum. Ancak ne olursa olsun herkesin dönüp Batı Trakya’ya bir çivi çakmasını rica ediyorum. Ben babamın söylediği gibi doğduğum, büyüdüğüm toprağı, evi unutmuyorum. Benim sizden de ricam bu… Bunu yaparsak doğup, büyüdüğümüz yerlerdeki insanlar da en az bizim kadar mutlu olur.”

Levent Sadık Ahmet, toplantının ardından yaptığı açıklamada da, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan ve Batı Trakya’da AB üyeliği ile teşviklerin getirdiği fırsatlara dikkat çekerek, Türk işadamlarına farklı sektörlerde işbirliği ve yatırım çağrısı yaptı. Ahmet, ”Biz her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Batı Trakyalı Dostlar Grubu Dönem Sözcüsü İsmail Hayat, toplantının sonunda, gecenin anısına ve Batı Trakya’ya katkılarından dolayı Levent Sadık Ahmet’e plaket takdim etti ve başarılar diledi. Hayat, ”Sevgili kardeşim bizleri başarılı çalışmalarınla gururlandırıyorsun. Vatanına, anavatanına ve Batı Trakya Türkleri’ne önemli katkılar sağlıyorsun. Kalbimizde yaşayan ve gösterdiği yolda yılmadan yürüdüğümüz değerli liderimiz Dr. Sadık Ahmet gibi, seninle ve ailenle de gurur duyuyoruz. Daha büyük başarılara imza atacağın inancıyla her anlamda destekçin olacağımızı bilmenizi isteriz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz