Ana sayfa Batı Trakya Haber Levent Sadık Ahmet Batı Trakya’ya Yatırıma Devam Ediyor

Levent Sadık Ahmet Batı Trakya’ya Yatırıma Devam Ediyor

1
0

5-7 Şubat 2020 tarihinde Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen, alanında Avrupa’nın en büyüğü olan fuarda bu yıl 93 ülkeden 3 bin 300 firma yer aldı.

İşadamı Levent Sadık Ahmet, sahibi olduğu Yaka Kiraz Paketleme Tesisi standında birçok misafirini ağırladı.

Yeni üretim yılında müşterilerin taleplerinin karşılanması için de yeni dozajlama ve paketleme makinaları siparişi verilerek, bölgeye yatırıma aralıksız devam ediliyor.

Mayıs ayı başında teslim alınacak olan yeni makinalar ile 250 gramdan 2 kilograma kadar şale (küçük kase) carry bag (küçük poşetli kiraz) ve film kaplı şale üretimi çok hızlı ve yüksek kapasiteli bir şekilde olacaktır. Böylece yapılacak olan bu yeni yatırımla da tesisin üretim bandında bundan böyle artık eksik olmayacak ve her müşterinin talebine fazlasıyla cevap verilecek.

Bu sektörde rekabetin çok yoğun olduğu bir dönemde, Yaka Kiraz Paketleme Tesisi’nin kendisini her geçen gün dünya piyasalarında aranan bir şirket olma yolunda yenileyerek, kapasitesini arttırarak, piyasanın taleplerine göre hareket ederek üreticilere doğru üretim alanında gerekli eğitimleri vererek yerini sağlamlaştırma yönünde büyük adımar atıyor.

Bu vesileyle, Dünya’nın birçok ülkesinde müşterileri ile görüşen Yaka Kiraz Paketleme Tesisi yetkilileri, 2020 kiraz sezonu anlaşmalarının yapıldığı ve 2020 kiraz sezonunda da ürün tedariğinin yine 2019 da olduğu gibi rahat bir şekilde olacağını vurguladı.

Yaka Kiraz Paketleme Tesisi yetkilileri tarafından yapılan bilgilendirmede şu ifadeler kullanılıyor.

“Çok şükür satış sıkıntımız yok! Avrupa’nın dev süpermarketleri Yaka‘yı tercih ediyor.”

2020 Bahçe Bakımları;

2020 Üretim, Bakım programımızın ve iyi tarım üretici listemizde olmayan üreticilerin ürünlerini değerlendirme şansımız yok.

Budama, gübreleme, ilaçlama, sulama ve toplama işlemlerinin kesinlikle program dahilinde yapılması zorunludur.

2020-2030 yıllarında her sezon 2000 bin ton (2 milyon kilo) kiraza ihtiyacımız var.

Avrupanın dev süpermarketlerinin Yaka’yı tercih etme sebepleri, Kalite, sertifikalar, iyi tarım uygulamaları, sağlıklı bilançolar ve samimiyet! Üreticilerimiz ve müşterilerimiz bizim için çok değerli.

Rodop Bölgesi;

Rodop vilayetinde son yıllarda hızlı değişim başladı. Bilhassa bu yıl modern bahçe kurulumuna yönelen üreticilerimiz 3 yıl içinde bizim desteğimiz ile verim almakla birlikte, dekar başına en az 1 ton kiraz alabilecekleri öngörülmektedir, dünya genelinde örnekleri vardır.

Yunanistan geneli ortalama dönüm verimi 800-1000 kgr.

Rodop vilayetinde 350-400 kgr.

Kgr fiyatı odaklı değil, yüksek verim ve kalite odaklı üretim yapmak gerekmektedir. Dünyada kirazda lider olan ülkeleri örnek almamız gerekli.

Yaka sadece Avrupa ve Asya da dev süpermaklerin direk tedarikçisidir!

Üretimimizin %90’ı ihraç edilmekte.

2020 sezonluk iş başvurularımız 17.2.2020 tarihinde kabul edilmeye başlanacaktır.

Yaka paketleme tesisinin ilk günden bu yana danışmanlığını yapan Prof.O.D., Dr.C.K., Dr.T.K.ve diğer işbirliği içinde olduğumuz tüm sertifika kuruluşları ile 2020 yılında da çalışmaya devam ettiğimizi belirtmek isterim.

Çin ve Corona Virüs Etkisi

Tabi şu an Dünya borsa ve ticaretin virüsten olumsuz etkilendiği ancak önümüzdeki aylarda piyasaların rahatlayacağını düşündükleri ifade etti.

Şu an Çin limanlarında, Şili den yola çıkmış 2000 konteynır kirazın imha edilme ihtimali var. Dünya kiraz üretiminde söz sahibi Şili virüs sebebi ile Çin de büyük zarar ediyor.

Fiyatlar serbest düşüş yaşıyor. En kısa zamanda sorunun çözülmesini temenni ediyoruz. Şimdiden tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir sezon diliyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here