Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “KUZEY YUNANİSTAN YUNAN-TÜRK TİCARET ODASI VE T.C.SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

“KUZEY YUNANİSTAN YUNAN-TÜRK TİCARET ODASI VE T.C.SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

11
0

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası’nın (KYYTO) yıllık Genel Kurul Toplantısı 14 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı bu kez Türkiye ile ilişkileri geliştirmek isteyen Selanik Belediyesi tarafından tahsis edilen Belediye Meclisi Toplantı Salonunda samimi bir ortamda yapıldı.

Halkidiki Ticaret Odası ve geniş bir işadamı topluluğu tarafından izlenen toplantıda, KYYTO’nun 2011 yılı çalışmalarının genel bir değerlendirilmesi yapılarak, 2012 yılına yönelik kapsamlı bir eylem planı hazırlandı. T.C.Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin’in de iştirak ettiği toplantıda, Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris ve KYYTO Başkanı Jannot Apikyan birer konuşma yaptılar.

 

Başkonsolos Biltekin konuşmasında, ekonomi alanında Türkiye’nin 2012 yılına ilişkin enflasyon ve büyüme beklentilerine, son on yıl içinde katedilen gelişmelere ve Cumhuriyetin 100. Yılına yönelik dünyanın ilk on ekonomisinden biri olma, 500 milyar Dolarlık ihracat ve 25 bin Doların üstünde kişibaşı milli gelir hedeflerine vurgu yaptı, Başkonsolosluğun Selanik ve görev bölgesindeki ticari ve ekonomik faaliyetleri desteklemeyi sürdüreceğini belirtti. Konuşmada Türkiye’nin 10 yıl önce devlet memurlarının maaşlarını ödemek için IMF’den bir Milyar Dolar borç almış olduğunun hatırlatılması, Yunanistan’ın da benzer şekilde bir an önce Türkiye’nin ekonomik başarısını yakalaması temennilerine yol açtı.

 

Belediye Başkanı Boutaris ise konuşmasında, son dönemde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerde gördüklerinden ve yaptığı temaslarından etkilendiğini belirterek, Belediye’nin başta Türkiye ve İsrail olmak üzere dışa yönelik bir açılım yapma çabasında olduğunu, Türkiye ile Yunanistan arasında her alanda işbirliğini desteklediğini vurguladı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz