Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar KUZEY EGE’DE TÜRK-YUNAN İŞBİRLİĞİ

KUZEY EGE’DE TÜRK-YUNAN İŞBİRLİĞİ

24
0

Akdeniz Kruvaziyer Birliği Başkanı Stavros Hatzakos ile Yunanistan Limanlar Birliği Başkanı ve Pire Liman Başkanı Anomeritis, İzmir Ticaret Odasını ziyaret etti.

Akdeniz Kruvaziyer Birliği (MEDCRUISE) Başkanı ve Pire Limanı Genel Müdürü Stavros Hatzakos ile Yunanistan Limanlar Birliği Başkanı ve Pire Liman Başkanı Giorgios Anomeritis, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Hatzakos ve Anomeritis, İzmir ile Pire arasında kruvaziyer ve yük taşımacılığında işbirliğini arttırmak istediklerini belirtirken, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İzmir’den çıkıp, Pire’ye ulaşacak kruvaziyer turları ile Kuzey Ege’yi kucaklamalıyız. Bu gemiler dostluk da taşıyacak” dedi.Akdeniz Kruvaziyer Birliği (MEDCRUISE) Başkanı ve Pire Limanı Genel Müdürü Stavros Hatzakos ile Yunanistan Limanlar Birliği Başkanı ve Pire Liman Başkanı Giorgios Anomeritis, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Yönetim Kurulu üyesi Mert Pala’nın katıldığı görüşmede Pire Liman Başkanı Giorgios Anomeritis, İzmir’e 3. gelişi olduğunu belirterek, ilk kez İEF’yi de ziyaret etmekten mutlu olduğunu söyledi. Anomeritis, “2 yakın liman olarak Ege Denizi bizi birleştiriyor. Bölgedeki sorunlar şu anda kruvaziyerleri etkiliyor ama kruvaziyerler her zaman uzun vadede değerlendirilmesi gereken bir konudur. Yunanistan ile Türkiye arasında önemli bir köprü var ve o köprünün adı kruvaziyer” Diye konuştu.

DEMİRTAŞ’A DAVET

Pire Limanı’nın 3 kısımdan oluştuğunu belirten Anomeritis, limanın yük kısmının bir Çinli firma tarafından işletildiğini belirterek, geri kalan iki bölüm kruvaziyer ve araç ithalat terminalinden oluştuğunu, bu iki konuda İzmir ile hangi ortak çalışmalar yapabileceklerini araştırdıklarını söyledi. 20 Mayıs 2015’de Avrupa Denizcilik Günü kapsamında Avrupa Komisyonu destekli ESPO (European Sea Ports Organisation-Avrupa Deniz Limanları Birliği) toplantısını Pire’de düzenleyeceklerini belirten Anomeritis, “Bu toplantıda Türk limanlarının sadece kruvaziyer ile ilgili değil tüm denizcilik konularında görüşlerini bildirmek üzere sizi de konuşmacı olarak toplantıda görmeyi çok isteriz. Sektörden 200-250 kişilik üst düzey katılımın olacağı önemli bir toplantı düzenleyeceğiz. Bu etkinlikten sonra ayrıca 26-27 Mayıs 2015 tarihleri arasında da Posidonia 3. Deniz Turizmi Forumu ve 2. Kruvaziyer Fuarı’nı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“İZMİR ÇIKIŞLI SEFERLER YAPMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Akdeniz Kruvaziyer Birliği (MEDCRUISE) Başkanı ve Pire Limanı Genel Müdürü Stavros Hatzakos da, Pire Limanı olarak araba ithalat terminali ve kruvaziyer konusunda İzmir ile mutlaka işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Hatzakos, “Şu anda Pire Limanı’nın demiryolu bağlantısını sağlamak için demiryolu yetkilileri ile görüşüyoruz. Doğu Avrupa ve Merkez Avrupa’ya araçları taşımak için çalışıyoruz. Bu konuların hepsinde İzmir ile ortak çalışmak istiyoruz” dedi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da 2015 Mayıs’ında yapılacak olan ESPO toplantısı için yapılan daveti memnuniyetle kabul ettiklerini belirterek, ayrıca Posidonia Deniz Turizmi Forumu ve Fuarı’na Türkiye Kruvaziyer Platformu olarak katılacaklarını söyledi. Demirtaş, “Yunanistan ile ticareti geliştirmek için Ro-ro /Ro-pax gemilerinin Pire’de dahil Kuzey Ege Limanlarına İzmir çıkışlı seferler yapması için çalışıyoruz. İzmir – Pire- Volos- Selanik – Alexandropoulos ve Midilli’yi de kapsayan bir turizm ve ticaret projesi bu” dedi.

“İSTİKRAR OLMADIĞI İÇİN BU HALDEYİZ”

Türkiye ve Yunanistan’ın bulunduğu Doğu Akdeniz’de kruvaziyer turizmde düşüş olduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de istikrar olmadığı için bu haldeyiz. Gemiler Batı Akdeniz’de kaldı. Ama o rotalar artık eskidi. Ben yeni rotalar olarak Selanik, Volos ve Alexandropoulos’tan en az İzmir kadar umutluyum. İzmir veya Pire çıkışlı Orta Ege ve Kuzey Ege’yi kapsayan turlar gerekli, biz her gittiğimiz fuarda bunları kruvaziyer şirketleri ile görüşüyoruz, haritalarımızı gösteriyoruz. Kruvaziyerler güneşi takip ettikçe, bizim ülkelerimizden ayrılamazlar. Yeter ki bölgemizde barış ve güven ortamı olsun. İzmir’den çıkıp, Pire’ye ulaşacak kruvaziyer turları ile, ro-ro gemileri Kuzey Ege’yi kucaklamalıyız. Bu gemiler sadece yük ve yolcu değil, dostluk da taşıyacak.”

İZMİR-MİDİLLİ SEFERLERİ

İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da iki ülke arasında ticaretin gelişmesi için Çeşme-Sakız arasında sefer başlattıklarını, şimdi de İzmir-Midilli seferleri için çalıştıklarını söyledi. Akdurak, “Şu anda Pire limanının ücretler açısından son derece pahalı olduğu belirtiliyor. Bu konuya dikkat çekmek isterim. Denizyolu ve demiryolu gelecek için önemli. TIR nakliyecisi artık kombine taşıma yapmak istiyor. İzmir – Pire konusunda büyük bir gelişme yaşanabilir. Pire’ye bir gecede gidilip Avrupa’ya rahatça geçilebilir. Bunu değerlendirmeliyiz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here