Ana sayfa Batı Trakya Haberler KURBAN BAYRAMI VESİLESİYLE YUNANİSTAN’I ZİYARET EDECEK TÜRK VATANDAŞLARININ DİKKATİNE!

KURBAN BAYRAMI VESİLESİYLE YUNANİSTAN’I ZİYARET EDECEK TÜRK VATANDAŞLARININ DİKKATİNE!

17
0

 

Son aylarda Yunanistan’da başta Atina ve Selanik olmak üzere turistik bölgelerde hırsızlık vakaları artmış vaziyette.

Son aylarda Yunanistan’da başta Atina olmak üzere turistik bölgelerde hırsızlık vakaları artmış vaziyette. Yunanistan’a turistik amaçlı ziyaret için gelen Türk vatandaşları hırsızların saldırısına maruz kalıyor. Kiminin çantası, kiminin değerli eşyaları ve kiminin de park halinde olan araçlarının camları kırılarak soyuluyor.

Bunun sonucunda seyahat belgelerinin çalınmasından dolayı sıkıntı yaşanıyor ve bulundukları bölgede var olan Türk Başkonsolosluklarına başvurarak yardım talebinde bulunuyorlar.

Bu olayların artması üzerine Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosluğu Kurban Bayramı Vesilesiyle Yunanistan’ı Ziyaret Edecek Türk Vatandaşlarını uyaran bir yazı yayınladı.

 

Başkonsoloslukların Duyurusu

Kurban Bayramı Vesilesiyle Yunanistan’ı Ziyaret Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!

 

D U Y U R U

Yunanistan’a Seyahat edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine!

Kurban Bayramı tatilini Yunanistan’da (Yunan Adaları dâhil) geçirmeyi planlayan vatandaşlarımızın, gerek ülkeye girişte gerek seyahatleri esnasında sorunla karşılaşmamalarını teminen;

– Pasaportlarında KKTC’ye giriş-çıkış damgası bulunmadığından emin olmaları;

– Ülkeye girişte beraberlerinde 10,000 ve üzeri Avro nakit para olması halinde havaalanında bildirimde bulunmaları;

– Havayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın, havaalanını şehre bağlayan metro ve otobüs hatlarında cüzdan, çanta ve pasaportları başta olmak üzere el bagajlarının ve tüm kişisel eşyalarının güvenliği hususunda azami dikkatli olmaları;

– Şehir merkezinde ve turistik mekânlarda keza çanta, cüzdan ve pasaportlarını güvenli şekilde muhafaza etmeleri;

– Özel aracıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın araçlarının içerisinde cep telefonu, bilgisayar, dizüstü gibi değerli eşyalarını bırakmamaları, bagajlarını görünür şekilde koymamaları, araçlarını güvenli park alanlarına bırakmaları büyük önem taşımaktadır.

– Herhangi bir kayıp veya çalınma durumunda en yakın karakola başvurarak kayıp/çalıntı bildirimi yapılması gerekmektedir.

– Pasaportun çalınması halinde Başkonsolosluklar, sadece Türkiye’ye geri dönüşü teminen geçici pasaport düzenlemektedir. Bunun için şahsın 2 adet vesikalık fotoğraf ile Başkonsolosluklara başvurması gerekmektedir. 

– Acil durumlarda Atina-Pire 00 30 694 6564870, Gümülcine 00 30 694 277 9333, Selanik 00 30 697 026 0565 numaralı telefon numaraları ile iletişime geçilebilir.

Saygı ile duyurulur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here