Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOZLUKEBİR BELEDİYE BAŞKANI RIDVAN AHMET ABTTF’Yİ ZİYARET ETTİ

KOZLUKEBİR BELEDİYE BAŞKANI RIDVAN AHMET ABTTF’Yİ ZİYARET ETTİ

20
0

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet  Avrupa Batı Trakya Federasyonu’nun (ABTTF) Witten’deki genel merkezini ziyaret etti.

Yunanistan’ın Rodop ilindeki Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, beraberinde belediye meclisi üyesi Rıdvan Çakır, belediye sosyal hizmetler çalışanı Hakan Nuri ve Düsseldorf Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Eski Başkanı Nazmi Halil ile 12 Ekim 2017 tarihinde Avrupa Batı Trakya Federasyonu’nun (ABTTF) Witten’deki genel merkezini ziyaret etti. Belediye Başkanı Ahmet ve beraberindekileri ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ile ABTTF Başkan Yardımcıları Sami Yusuf, Sebahattin Mümin ve Aydın Ahmet ağırladı.

Yapılan görüşmede ABTTF Başkanı Habip Oğlu, ziyareti dolayısıyla Belediye Başkanı Ahmet’te teşekkür ederek ABTTF’nin tarihi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Brüksel’de de bir temsilcilik ofisi bulunan ABTTF’nin Batı Trakya Türklerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmasına yardımcı olmak amacıyla uluslararası alanda çalışmalar yürüttüğünü, Batı Trakya Türk toplumunu uluslararası kuruluşlar nezdinde temsil ettiğini belirten Habip Oğlu, ABTTF’nin bir nevi Batı Trakya Türk toplumunun Dışişleri Bakanlığı gibi çalıştığını aktardı. Habip Oğlu, ABTTF’nin uluslararası faaliyetlerin yanında Almanya başta Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin dil, kültür, örf ve adetlerini koruyup geliştirmeleri ve bu sayede zaman içerisinde asimile olmamaları amacıyla üye dernekleri ile birlikte etkinlik ve faaliyetler de düzenlediğini ifade etti. Batı Trakya Türk toplumunun da üyesi olduğu Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) çatısı altında kurulan Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’nun (TAG) yapısı ve faaliyetleri hakkında de bilgilendirmede bulunan Habip Oğlu, TAG’nin sekretaryasını ABTTF’nin yürüttüğünü söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet de Kozlukebir Belediyesi’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunarak belediyeye bağlı bir hayvancılık kooperatifi kurduklarını, belediye olarak Avrupa Birliği’nin bölgesel ve kırsal kalkınma ile ilgili fon programlarından faydalanmak istediklerini aktardı.

Ziyarette Belediye Başkanı Ahmet, ABTTF Başkanı Habip Oğlu’na Kozlukebir Belediyesi adına bir plaket takdim etti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz