Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOSTAS SİMİTÇİS PASOK’UN DOĞU MAKEDONYA-TRAKYA EYALET BAŞKAN ADAYI

KOSTAS SİMİTÇİS PASOK’UN DOĞU MAKEDONYA-TRAKYA EYALET BAŞKAN ADAYI

19
0

Kostas Simitçis Pasok’un Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı adayı olması bekleniyor.

Kavala eski Belediye Başkanı Kostas Simitçis Pasok’un Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı adayı olması bekleniyor. Her ne kadar bu adaylıkla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Simitçis’in adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

16 Ekim Salı günü öğle saatlerine kadar Evroslu Dolios’un ismi ön sırada olduğu söyleniyordu, ancak öğleden sonra Atina’dan gelen haberler adaylık ibresinin Dolios yönünde değil, Kavalalı Kostas Simitçis’e döndüğü kuvvetli bir olasılık olarak aktarıldı. Resmi açıklamanın Kasım ayı başlarında yapılması bekleniyor.

Kostas Simitçis sakin, dengeli ve ilerici bir yönetim şekliyle Kavala Belediyesini yönetmiş ve Türkiye ile ilişkilere büyük önem veren bir yönetim tarzı sergilemişti.

Simitçis’in döneminde, Kavala Belediyesi’nin öncülüğünde Kavala Kalesi’nde Türkiye’den Bilkent Üniversitesi, Yunanistan’da Yunanistan Amerikan Koleji’nden Genç ve Yetenekli 55 Türk ve Yunan Müzisyen öğrencilerden oluşan “Türk -Yunan Gençlik Orkestrası”, 29 Temmuz 2009 yılında Şef Işın Metin ve Yunanlı Anastasios Simeonidis yönetiminde yaklaşık 3.000 kişinin katılımıyla bir konser düzenlenmişti. Konser sırasında Kaledeki konser alanına asılan Türk Bayrağı’ndan dolayı basın tarafından acımasızca eleştirilmiş, (yıllar sonra Kavala’nın Kalesine Türk Bayrağı astı) suçlamalarına maruz kalmıştı, ancak o çevrelere prim vermemiş, ev sahibi olarak olması gerekeni yapmıştı.

Kostas Simitçis kimdir?

Hukukçu ve eski bir atlet olan Kostas Simitçis 1957 yılında Kavala’da doğdu. Evli ve üç çocuk babası olan Simitçis, Selanik (Thessaloniki) Aristotelio Üniversitesi’nde hukuk okudu ve çalışmalarını bitirdiğinde, Gümülcine’deki (Komotini) Dimokritos Üniversitesi’nde hukukçu olarak çalıştı ve daha sonra Yargıtay Mahkemesi’nde (Arios Pagos) Avukatlık yaptı.

1988 yılında Hollanda’nın Linden bölgesinde İnsan Haklarını Uluslararası ve Avrupa Topluluğu Hukukunu Koruma ile ilgili bir kursu başarıyla tamamladı.

1982’den beri ticari ve idari Hukukunda Avukatlık görevini yaptı ve Kavala’nın TEI’sinde (Yüksek Meslek Okulu) öğrencilere Hukuk alanında eğitim verdi.

2006-2014 yılları arasında iki dönem Kavala Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Amacı, Kavala şehrini yeşillendirmek ve aynı zamanda şehrin sorunlarını çözmek. Bu nedenle “Açık Şehir” adında bir organizasyon oluşturdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz