Ana sayfa Batı Trakya Haberler KOS’TAKİ DEPREM ADA TURİZMİNİ ETKİLEDİ YERLİ VE YABANCILAR ADAYI TERK EDİYOR

KOS’TAKİ DEPREM ADA TURİZMİNİ ETKİLEDİ YERLİ VE YABANCILAR ADAYI TERK EDİYOR

22
0

Yunanistan’ın Kos Adası’nda meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tatilini yarıda kesen yerli ve yabancı turistler adayı terk ediyor.

Yetkililer şu anda Kos’ta 52 bin turistin olduğunu açıklarken, deprem dolayısıyla yüzde beşinin adadan ayrıldığını belirtti. Bu rakamın giderek artacağından endişe ediliyor. Yetkililer gelecek aylardaki rezervasyonlarda da yüzde beşlik bir iptal yaşandığını belirtti.

Debremi adada korku içerisinde yaşayan yerli ve yabancı turistler havaalanında uçuş saatini bina içinde değil dışarıda bekliyorlar. Çünkü artçı sarsıntılar devam ediyor. 

Ülkelerine dönmek isteyen turistler, turizmin en önemli gelir kaynağı olduğu adadaki Kos Hippocrates Havalimanı’nda oluşan yoğunluk sebebiyle uzun kuyruklar oluşturdu.

İsrailli turist Shully Hasid, dün akşam saatlerinde vardıkları İstanköy’den, depremde yaşadıkları dehşet sebebiyle bugün ayrılmak istediklerini söyledi.

Depreme uykuda yakalandıklarını anlatan Hasid, “Birden büyük bir gürültüyle uyandık. Tüm oda şiddetle sallanıyordu. Otel deniz kenarında ve tüm oda su içinde kaldı. Tsunami olduğunu düşündüm. Panikle odayı terk ettim.” şeklinde konuştu.

Hasid, artçı depremler sebebiyle tüm geceyi korku içinde dışarıda geçirdiklerini dile getirerek, “Saatlerdir havalimanındayız. Hiç uyumadık. Sadece biz değil tüm İsrailliler adayı terk ediyor. Herkes korku içinde. Üç ekstra uçuş gerçekleşecek.” ifadesini kullandı.

Belçikalı turist 21 yaşındaki Hannelore Docks da bir hafta kaldıkları İstanköy’den, deprem sebebiyle tatlı hatıralarla ayrılamadıklarını belirtti.

Docks, tüm geceyi otelin bahçesindeki şezlonglarda geçirdiklerini anlatarak hiç uyuyamadıklarını söyledi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here