Ana sayfa Batı Trakya Haber Koronavirüs Batı Trakya’da Ezan Sesini De Vurdu!

Koronavirüs Batı Trakya’da Ezan Sesini De Vurdu!

2
0

Evet, haberin başlığını yanlış okumadınız. Böyle saçma sapan bir uygulama dünyanın başka hiç bir yerinde asla olmadı, olamaz. Hoparlörle ezanın insanlara duyurulmasıyla Koronavirüsün ne ilgisi olabilir ki?

Resmi makamlara sesleniyor ve lütfen ciddi olalım. Kiliselerin içinde hoparlörle yapılan ayinle, minarelerden yükselen ve insanları ibadet etmeye yönelik davetin duyurulmasını karıştırmayalım. Biri başka, diğeri başkadır.

Bu uygulama, düpedüz Batı Trakya’da ezan sesinin sinsice susturulmasından öte başka birşey değildir.

Yunan Devleti, Batı Trakya’da Müslüman Türk Azınlığı’na karşı uygulamalarına bu defasında da Koronavirüs salgınını bahane ederek, adeta sisnsice kullanarak minarelerden ezanın hoparlörle okunmasını yasaklıyor. Şu an itibariyle İskeçe’de böyle bir uygulamanın talep edildiği belirtiliyor. Rodop ili ve Evros ili ile ilgili benzer bir açıklamanın an itibariyle yapılmadığını görüyoruz.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, şahsına ait sosyal medya hesabında, kafaları karıştıran aynı zamanda da düşündüren konu ile ilgili aşağıdaki kısa denilebilecek yazılı açıklamayı yapmıştır.

Sayın Müftümüz, halkımızın daha iyi anlayabileceği bir açıklamayı belki daha detaylı bir şekilde yapacaktır.

Bilgilendirme

“Değerli kardeşlerim. İskeçe Emniyet amirlerince ilimizdeki ve karışık köylerdeki camilerde ezanların mikrofonsuz okunması istenmiştir. Kilise ve camilerde mikrofondan ibadetin yasak olması hasebiyle bu yola gidilmiştir. Bilginize arzeder, Allah’tan en yakın zamanda bu imtihanın bitmesini niyaz ederim.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here