Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KOCİAS: “TÜRKİYE KIRMIZI ÇİZGİYE ULAŞTI”

KOCİAS: “TÜRKİYE KIRMIZI ÇİZGİYE ULAŞTI”

33
0

Dışişleri Bakanı Kocias katıldığı bir televizyon programında Türkiye’ye yönelik “bir dahakine barışçıl şekilde cevap vermeyeceğiz!” açıklaması şaşkınlık yarattı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias “ALPHA” televizyonuna konuk oldu. Kocias burada sorulan sorulara cevap verirken, Türkiye’ye de oldukça sert mesajlar gönderdi.

Bakan Kocias söyleşide özetle şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye kırmızı çizgiye ulaştı. Bir dahakine barışçıl şekilde cevap vermeyeceğiz!” 

“TÜRKİYE’YE TAZMİNAT DAVASI AÇILIRSA MUTLU OLURUM”

Kocias çarpışmada zarar gören modern “Gavdos” sahil güvenlik botu için Türkiye’ye tazminat davası açılıp açılmayacağına “Yunan Dışişleri bakanlığının hukuk dairesinin başlattığı inceleme sonunda açıklığa kavuşacağını” söyledi. Kocias, “ve böyle bir sonuca varılırsa kendisinin şahsen çok mutlu olacağını” da sözlerine ekledi. Kocias, “Benzeri bir durumda Yunanistan’ın aynı barışçıl bir davranış sergilemeyeceği” uyarısında da bulunurken “Türkiye iyi bilmelidir ki, Yunanistan ne Suriye’dir ne de Irak’tır” şeklinde konuştu.

SAVAŞ NARALARINI GAYRİ CİDDİ OLARAK NİTELEDİ

“Kardak kayalıklarının uluslararası hukuk kuralları ve anlaşmalar uyarınca Yunanistan’a ait olduğu açıktır” görüşünü savunan Kocias, Kardak kayalıklarının Türkiye’ye ait olduğunu söyleyen Türk Dışişleri Bakanlığı açıklaması için “Türk münasebetsizliğinden kaynaklanan bu tür tartışmalara girmek istemediğini” söyledi. Kocias buna rağmen, Yunanistan’da baş gösteren “savaş naralarını” da gayrı ciddi olarak niteledi ve “Bu gibi savaş naraları 1897 savaşına; 1922 felaketine ve 1974’te Kıbrıs’ın işgaline yol açmıştır.” diyerek Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın “diplomatik kurallar çerçevesinde, serin kanlı bir mantıkla haklarını koruduğunu” belirtti.

“TÜRKİYE ASABİ BİR ÜLKE OLDU”

Türkiye’nin asabi bir ülke haline geldiği doğrultusundaki görüşlerini tekrarlayan Kocias, “Türkiye, Suriye operasyonunda işlerin beklendiği gibi ilerlemediğinden; Irak’la açık bir cephenin varlığından; Ermenistan ile sınırlarının kapalı olmasından; Kıbrıs’ta kovboyculuk yapmasından ; ABD ve Almanya gibi Avrupa ülkeleriyle arasının açık olmasından kaynaklanan asabi bir ülke haline gelmiştir” ifadelerini kullandı. “Türkiye’nin bu nedenle Ege’de Yunanistan’ı sürekli tahrik etmesinin ardında da bu asabiyetinin yattığına” inanan Kocias “Türk pilotlarının üçte ikisi görevlerinden alınmış olduğundan Yunan pilotlarının Türk savaş uçaklarını radarlarına kilitleme oranının kat be kat arttığını” savundu.

GRİ BÖLGELER YOK

Ege’de “gri bölgeler” olmadığını da belirten Kocias “Türkiye iyisi mi bu konuyu hiç açmasın ve bugünkü durum neyse bunu kabul etsin” dedi ve “böyle bir hukuki tartışma açılırsa kendisine ait olan bazı kayalıkların da kendisine ait olmadığını da görecektir” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz