Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “KİMSE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NIN OLUMSUZ, YIKICI, NEGATİF BİR DAVRANIŞ İÇİNDE OLDUĞUNU...

“KİMSE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NIN OLUMSUZ, YIKICI, NEGATİF BİR DAVRANIŞ İÇİNDE OLDUĞUNU SÖYLEYEMEZ”

17
0

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik, akşam saatlerinde Gümülcine’deki Türk Başkonsolosluğunda onuruna düzenlenen resepsiyona katıldı. Resepsiyona katılan davetlileri Büyükelçi Yaşar Halit Çevik ve eşleri, Başkonsolos Ali Rıza Akıncı ve eşleri birlikte karşıladılar. Resepsiyona Müftüler, Milletvekilleri sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve siyasiler katıldı.

Büyükelçi Çevik burada yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.

“Türk kültürünü, bağlı olduğunuz ana kültürü unutmayacaksınız, onu koruyacaksınız, ona değer vereceksiniz.”

“Hayatım boyunca birçok konuyla ilgilendim. En çok ilgi duyduğum konu Türk-Yunan ilişkileri oldu. Türk-Yunan ilişkileri içinde en çok ilgi duyduğum ve duygusal da bir bağım olduğu alan ise Batı Trakya Türk Azınlığı ve aynı zamanda İstanbul Rum Azınlığı oldu. Niye, çünkü Türk-Yunan ilişkilerinde belki birçok alanda sorunlar var, belki birçok projeler var olumlu veya olumsuz alanda, ama bunların sadece ilgilenen boyutu Azınlık sorunları. Her gün yaptığımız işler veya yapamadığımız işler insanların hayatlarını doğrudan ilgilendiriyor. Bu anlayışla hep ilgilendim. Temel amacımız Azınlık bireylerinin daha iyi yaşaması, içinde bulunduğu büyük toplumun entegre bir parçası olması, ama aynı zamanda milli kültürünü kültürel değerlerini korumasıdır. En son Başbakanımızın söylediği gibi Yunan vatandaşısınız, onun verdiği haklardan ve yükümlülüklerden faydalanacaksınız. Aynı zamanda Türk kültürünü, bağlı olduğunuz ana kültürü unutmayacaksınız, onu koruyacaksınız, ona değer vereceksiniz.

“Kimse Batı Trakya Türk Azınlığı’nın olumsuz, yıkıcı, negatif bir davranış içinde olduğunu söyleyemez.”  

Batı Trakya Türk Azınlığı bu konuda Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan beri ve daha sonra Azınlıkların mübadelesinden sonra burada kalarak tarihsel misyonunu hakkıyla yerine getirmiştir. Kimse Batı Trakya Türk Azınlığı’nın olumsuz, yıkıcı, negatif bir davranış içinde olduğunu söyleyemez. Bu sanıyorum üzerine bina etmemiz gereken değerli bir kıymet değerli bir varlık. Bunu yine bu akşam burada hep birlikte gösterdiğimiz gibi beraberce ileriye götürmeye çalışacağız.”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5t4uyt_buyukelci-cevik-ve-hanimefendi-onuruna-gumulcine-baskonsoloslugu-bahcesinde-resepsiyon_news   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz