Ana sayfa Batı Trakya Haberler KAVALA’DA TARİHİ MEKANDA TARİHİ ANLAŞMA İMZALADILAR

KAVALA’DA TARİHİ MEKANDA TARİHİ ANLAŞMA İMZALADILAR

27
0

Kavala’da Osmanlı Paşalarından Kavalalı Mehmet Ali Paşa Külliyesi’nde tarihi anlaşma imzaladılar.

Yunanistan ve Bulgaristan’da bulunan bazı önemli limanları birleştirecek demir yolu projesi için mutabakat zaptı imzalandı. İmza törenine Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katıldı.

Törene Makedonya-Trakya ve aynı zamanda Yunanistan İçişleri Bakanı Yardımcısı Maria Kollia Çaruha, Milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Emmanuilidis, Morfidis, Papafilippu, Yannakidis, Karayannidis, Rizos, Başbakanlık Selanik temsilcileri, Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, Kavala, Rodop Başkan Yardımcıları, Kavala Belediye Başkanı Çanaka, Dedeağaç Belediye Başkanı Lambakis hazır bulundu.

Kavala’da Balkanlar’ın en büyük Külliyesi’nde düzenlenen törende, Yunanistan Altyapı, Ulaştırma ve Şebekeler Bakanı Hristos Spiricis ve Bulgar mevkidaşı Ivaylo Moskovski, toplam 6 limanı birleştirmesi planlanan demir yolu hattının inşası için mutabakat zaptına imza attı.

Elektrikli demir yolu hattının, liman şehirleri olan Yunanistan’ın Selanik, İskeçe Okçular-Kavala hattı ve Dedeağaç ile Bulgaristan’ın Burgaz, Varna ve Tuna Nehri üzerindeki Rusçuk kentlerini birleştireceği belirtildi.

İmza törenine katılan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, törenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Aleksis Çipras, toplantıda yaptığı konuşmada, demir yolu projesinin jeopolitik ve tarihi önemi bulunduğunu ifade ederek, “İki ülkenin ticari ilişkilerinde ve ekonomik kalkınmasında yeni fırsatlarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da mutabakatın iki ülke arasında enerji ve ulaştırma altyapısındaki iş birliğinin devamı olduğunu bildirdi.

Borisov, projeyle Tuna Nehri’nin taşımacılıkta öneminin artacağına işaret ederek, “Varna’da 3 Ekim’de düzenlenecek dörtlü zirvede, Romanya ve Sırbistan’daki mevkidaşlarımızı da projeye dahil etmeyi düşünüyoruz. Çünkü proje Tuna üzerinden ulaştırmayı da ilgilendiriyor.” diye konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here