Ana Sayfa Yunanistan Haber Katrugalos İle Çavuşoğlu Helsinki’de Görüştü

Katrugalos İle Çavuşoğlu Helsinki’de Görüştü

5
0

Katrugalos Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 129. Toplantısı’na katılan Katrugalos burada T.C Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren konuların ele alındığı belirtiliyor.

Yunanlı bir gazeteci görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Katrugalos’a “Türk mevkidaşınızla görüşme nasıl geçti? Sorusuna şu yanıtı verdi.

“Türkiye’nin tek taraflı hukuka aykırı Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hareketlerini kınadığımızı en mutlak şekilde kendisine aktardım ve durdurulmasını istedim.

Bununla birlikte, aynı zamanda, Ege’deki gerilimin azaltılması ihtiyacını, hava sahamızı ihlal etmeyi durdurma gereğini de konuştuk. Burada, bu alanda, Başbakan’ın Türkiye’ye ziyareti sırasında her iki liderin de kabul ettiği gibi, askerî birlikler arasındaki güven artırıcı önlemler için görüşmelerin başlatılması kabul edilmişti. Ve Pazartesi günü Atina’da buluşacak olan heyetlerin bu kademeleri tekrar aktif hale getirme ihtiyacını yeniden doğruladık.

Bu nedenle, kalıcı bir çözüm bulmak istenilen bir toplantı değildi. İki tarafın savunduğu pozisyonlar tekrarlandı ve daha önce de belirttiğim gibi, toplantının asıl amacı, iki tarafın da istemeyeceği bir kazaya neden olmamak için Ege’deki gerilimin azaltılmasıydı.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos’la görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki tüm meseleleri yapıcı biçimde ele aldık” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz