Ana sayfa Batı Trakya Haberler KATRUGALOS: “AVRUPA MÜKTESEBATINA SAYGI DUYMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ OLAN DOST BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ”

KATRUGALOS: “AVRUPA MÜKTESEBATINA SAYGI DUYMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ OLAN DOST BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ”

34
0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos, “Avrupa müktesebatına saygı duyma yükümlülüğü olan dost bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos, Yunanistan ve Avrupa Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Katrugalos burada yaptığı konuşmasında Türkiye ile ilgili, “Avrupa müktesebatına saygı duyma yükümlülüğü olan dost bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Katrugalos özetle şunları dile getirdi.

“Avrupa beklentileri olan bir Türkiye istiyoruz. Avrupa müktesebatına saygı duyma yükümlülüğü olan dost bir Türkiye istiyoruz. Biz uluslararası hukuka dayanan bir siyasi ilkeyi izlemeyi seçtik. Bu da Türkiye’yi yabancılaştırmaya yönelik değil, onu bölgenin güvenlik sistemine entegre etmeye çalışan bir politikayı benimsiyoruz.

ABD ile Stratejik Diyalog toplantısında gündeme gelen bu tutumumuz, ülkemizin bölgede bir stratejik oyuncu olarak önemine vurgu yapan Pompeo tarafından da kabul edildi.” İfadelerini kullandı.

“ABD’nin Yunanistan’daki yatırımlarına ilgisi artmakta, ancak reformlar ve açık özelleştirmelere ihtiyaç var”

Yunanistan ve Avrupa Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) tarafından düzenlenen toplantıya katılan ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ABD ile Yunanistan arasında daha fazla işbirliği yapma olanaklarını değerlendirdi ve iki ülkenin ilişkilerinin mümkün olan en iyi seviyede olduğunu vurguladı.

Aynı toplantıya katılan ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, yaptığı konuşmada, Savunma, Terörle Mücadele, Ticaret ve Enerjide ABD-Yunanistan işbirliğine değindi. Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “ABD’nin Yunanistan’daki yatırımlarına ilgisi artmakta, ancak reformlar ve açık özelleştirmelere ihtiyaç var” diyerek hükümete mesaj gönderdi.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, iki ülkenin yakın işbirliğini kanıtlayan iki ana olaya, yani eski Başkanı Barack Obama’nın Yunanistan’ın ekonomik kalkınmasına verdiği desteği ifade etti. Sonrasında, Başkan Donald Trump’ın Atina’ya yaptığı ziyarette ve akabinde Başbakan Alekis Çipras’ın Beyaz Saray ziyaretinde ABD’nin Selanik Uluslararası Fuarı’nda onur konuğu ülke olarak davet edilmesinin iki ülke ilişkilerine ivme kazandırdığını dile getirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos ve Yeni Demokrasi (Nea Dimokratia) Partisi Dış İlişkiler Birimi Başkanı Yorgos Kumuçakos’un önünde konuşan ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan ve ABD’nin altı kilit alanda daha fazla işbirliği yapabileceğini dile getirdi.

Bunların bölgesel işbirliği, savunma, terörle mücadele, ticaret ve enerji gibi alanlarda yapılabileceğini söyledi.

Geoffrey Pyatt konuşmasında, “Münih Güvenlik Konferansı’nda Başbakan Çipras, üst düzey ABD yetkilileriyle bir araya geldi ve yetkililer Çipras’ı Yunanistan’ın göçmen sorunu ve bölgesel işbirliği vede güvenlik konularında izlediği tutumdan dolayı kutladı” dedi.

Büyükelçiye göre, ikili ilişkilerin derinleşmesi, güvenlik ve refah konusundaki ortak çıkarlardan kaynaklanan hedef olduğunu vurguladı.

Özellikle Yunanistan’ın jeopolitik rolünden bahseden Geoffrey Pyatt, ELIAMEP etkinliğinin konusu olan enerji sektörüne ve özellikle Amerika’nın Revithusa’daki sıvılaştırılmış doğal gaza olan ilgisi, ayrıca yakın gelecekte Dedeağaç’taki sıvılaştırılmış doğal gaz yatırımına, Neorion’daki Amerikan yatırımlarına odaklandı, Siros tersanesinin yeniden canlandırılması ve Atina’daki Ellinikon eski havalimanının turizm alanında değerlendirilmesi konusunda planlarının bulunduğunu aktardı.

Son olarak savunma ve güvenlik işbirliği ile ilgili konuşan ABD Büyükelçisi, ABD-Yunanistan ilişkilerinin iki ülkenin tarihinde, özellikle Girit Suda limanı kullanımı ve iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ortak Yunan-Amerikan askeri tatbikatlarına atıfta bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here