Ana sayfa Batı Trakya Haberler KARAYUSUF VE ZEYBEK HÜRRİYET’E KONUŞTU, “TÜRKİYE-YUNANİSTAN DUVARI YIKILACAK”

KARAYUSUF VE ZEYBEK HÜRRİYET’E KONUŞTU, “TÜRKİYE-YUNANİSTAN DUVARI YIKILACAK”

22
0

Yunanistan’da iktidar olan SYRİZA’nın Batı Trakyalı Türk milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek Hürriyet’e konuştu. 8 yaşından bu yana solcu olduğunu belirten Karayusuf, mültecileri durdurmak için sınıra yapılan 12.5 km’lik ‘utanç duvarı’nın yıkılacağını söylüyor.

Yunanistan’da geçen ay gerçekleştirilen genel seçimleri büyük oy farkıyla kazanarak iktidara gelen Radikal Sol İttifak’a (SYRİZA) Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı Batı Trakya’dan yüzde 70’i aşkın oranda oy çıktı. Batı Trakyalı üç Türk vekilden Ayhan Karayusuf ve İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek’in partilerinden ve liderleri Aleksis Çipras’tan yana umutları büyük: “Çipras sorunlarımızı biliyor, kendisi bize, Türklere karşı bu ayrımcılığın mutlaka bitmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Yunanistan-Türkiye sınırındaki 12.5 km’lik utanç duvarının yıkılacağının mesajını verdi” diyorlar. Gümülcineli diş hekimi, ayrıca SYRİZA’nın merkez kurulundaki tek Türk milletvekili olan Ayhan Karayusuf, “Hem azınlık hem çoğunluk için öncelikle yapacağımız şey Yunanistan’daki insani krizin üstesinden gelmek ve ülkede yeniden üretime geçilmesini sağlamak” diyor. Karayusuf’la Gümülcine’deki tabelası yıllar önce sökülmüş olan Türk Gençlik Birliği’nin çay bahçesinde konuştuk: “8 yaşından beri solcuyum ve 22 yıldır aktif olarak sol siyasette yer alıyorum.

SYRİZA’nın iktidara gelmesinin Batı Trakya’daki Türk azınlık üzerindeki etkisi pozitif olacak. SYRİZA muhalefetteyken azınlıklara karşı yapılan eylemlerin karşısında durmuş tek partiydi. İsminde ‘Türk’ kelimesi geçtiği için kapatılan İskeçe Türk Birliği’nin yeniden açılması için 2008’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı çıkmasına rağmen bu karar uygulanmıyor. Liderimiz Aleksis Çipras, ‘AİHM kararlarına Yunanistan yargı sisteminin sahip çıkması gerekiyor’ demişti. ‘Türk’ adı geçen bu birliklerin yeniden resmi olarak faaliyete geçmesi için uğraşacağız. Müftülüğün buradaki Müslümanlar tarafından seçilmesinin yolu açılmalı. Ayrıca Türk gençlerinin Yunan toplumuna entegre olması şart. Biz halkların kardeşliğine inanan bir partiyiz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege Denizi’ndeki kıta sahanlığı ve Kıbrıs gibi sorunların derhal çözülmesini istiyoruz. m Yunanistan’a kaçak girişini engellemek için Türkiye sınırına ördüğü 12.5 km’lik utanç duvarı da yıkılacak. Çipras, bu duvarın yıkılacağının mesajını verdi.”

TÜRKLERE 72 SAATLİK VİZE TALEP ETTİK

SYRİZA lideri Çipras’tan daha eski partili olduğunu söyleyen İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkabilmek için Türkiye’yle iyi komşuluk ilişkilerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Zeybek, özetle şu mesajları verdi: “Ülkemiz dört yıldır mali krizle boğuşuyor. Almanya’nın başını çektiği AB’nin kemer sıkma politikaları yüzünden borcumuz azalacağına katlanarak arttı. Bir milyonu aşkın işsiz ordusu, elektriksiz yaşayan 350 bin aile bulunuyor, ayrıca Yunan halkının yüzde 60’ı açlık sınırının altında yaşıyor. Atina’ya gittiğinizde sokakta yatan, çöpten yiyecek toplayan insanlar görüyorsunuz. İşte bizim önceliğimiz ülkemizde sosyal devleti ve ekonomiyi yeniden inşa etmek.Yunanistan ve Türkiye’nin Balkanlar’da ortak atabileceği ekonomik adımlar var. Türk ve Yunan işadamları ortak yatırımlar yapabilir. Türk turistler için iki yıl önce bazı Yunan adalarında başlatılan kapıda vize projesinin Batı Trakya’da da uygulanmasını istiyoruz. Türk vatandaşlarının sınırda 72 saatlik vize alabilmeleri için mecliste önerge verdik.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here