Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KARAYUSUF: “SYRIZA PARTİSİ “240 İMAM YASASI” KANUN VE KANUN DEĞİŞİKLİĞİNE RET OYU...

KARAYUSUF: “SYRIZA PARTİSİ “240 İMAM YASASI” KANUN VE KANUN DEĞİŞİKLİĞİNE RET OYU KULLANACAKTIR”

12
0

ND ve PASOK milletvekillerinin sunmuş oldukları 240 İmam Yasası (3536/2007) ile ilgili yasa değişikliği hakkında 2007’den beri “240 İmam Yasası” olarak bilinen 3536/2007 sayılı yasayla hükümetin Azınlığımızın din görevlilerini (imamları) kendi seçmesini ve atamasını engellemek istediği, dolayısıyla da cami ve imamlarımızı kontrol etme amacında olduğu ortadadır.

Geçmiş yıllarda Azınlığın birçok hakkına “ambargo” koymuş eski hükümetlerde olduğu gibi (ki bunlar her zaman ND ve Pasok hükümetleriydi), bugünkü hükümet de 240 İmam Yasası ile Azınlığın dinsel haklarına müdahale etmek istemektedir. Bugünkü hükümetin 240 İmam Yasası’nda (Azınlığımızla diyalog içinde olmadan) değişiklik yapmak istemesi ve bu yasayı tekrar gündeme getirmesi, Azınlığımızın dinsel konularda var olan problemlerine çözüm getirmediği gibi durumun daha da vahim bir hal almasına sebebiyet verdiği açıkça görülmektedir ve kuşkusuz bu da, Azınlığımızın din özgürlüğü kısıtlanmak istendiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Son günlerde gündemde olan bu 240 İmam Yasası (3536/2007) değişikliği ve bu yasanın ta kendisi (36-40 maddeleri) Azınlığın dinsel konulardaki ihtiyaçlarına çok uzak olduğuna inanıyoruz. Bizim görüşümüz, Azınlık her daima özgür, şeffaf ve demokratik koşullarda kendi dinsel meselelerini tanzim edebilmeli yönündedir.

ND ve PASOK milletvekilleri tarafından gündeme getirilen bu 240 İmam Yasası değişikliği, üçlü koalisyon hükümetinin içinde yer alan siyasiler arasında farklı görüşlerin olması sebebiyle hükümet içinde birçok görüş ayrılığına ve tartışmalara da yol açmıştır. Her ne olursa olsun, her siyasi mümessil bu 240 İmam Yasası (3536/2007) ile ilgili geçmişteki ve bugünkü düşüncelerini kamuoyuna açıkça belirtmesi gerekir. Unutmayalım ki, 2007 dönemi siyasetçilerinin tutumu neticesinde bugün bu sorunla tekrar karşı karşıyayız.

Bu 240 İmam Yasası ile ilgili yasa değişikliği meclis gündemine geldiği zaman SYRIZA Partisi sözkonusu kanun ve kanun değişikliğine, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugün de, oy birliği ile ret oyu kullanacaktır. Bu tür yasa değişiklikleri ve yasalar, SYRIZA partisinin görüş ve düşünce tarzına çok uzak olduğunu belirtmek ister ve SYRIZA’nın her zaman azınlıklara saygı duyduğunu, azınlıkların haklarını tanıdığını ve daima azınlıkların yanında olup, azınlıkları desteklediğini bir kez daha hatırlatırız.

Milletvekili Ayhan Karayusuf

Basın Bürosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz