Ana sayfa Batı Trakya Haberler KARAYUSUF: “MESLEKİ KİMLİKLERİ ÖĞRETMEN OLAN HERKESİN DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

KARAYUSUF: “MESLEKİ KİMLİKLERİ ÖĞRETMEN OLAN HERKESİN DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

12
0

SYRIZA Rodop Milletvekili Ayhan KARAYUSUF, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Karayusuf mesajında, “Bugün, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’dür. Mesleki kimlikleriyle kendilerini öğretmen olarak tanımlayan ve bu değerli mesleği yılmadan, yorulmadan büyük bir fedakarlıkla sürdüren öğretmenlerimizin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü yürekten kutlar, kendilerine ve öğrencilerine başarılar dilerim.” İfadelerine yer veriyor.

 

Bugün, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’dür.

5 Ekim 1966’da, dünya öğretmenlerinin ve bazı belli başlı örgütlerin katkılarıyla öğretmenlerin okul ve toplum yaşamındaki önemini, statülerini, temel sorunlarını ele alan bir belge kabul edilmiştir ve 1994 yılında Birleşmiş Milletler, Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve ILO’nun tavsiye kararları üzerine bu belgenin kabul edildiği tarih olan 5 Ekim’i Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan etmiştir.

Çağdaş bir dünya için emek veren tüm öğretmenler, nerede olursa olsun her zaman anadilde eğitimi savunmalı ve her türlü engele göğüs germelidir. Çünkü bu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne bağlılığın da, demokrat olmanın da, öğretmen olmanın da olmazsa olmaz koşuludur. Anadilde eğitim, aynı ülke içinde yaşayan farklı toplumları birbirine düşürmez; tam aksine, birbirinin kültürel haklarına saygı duyma yoluyla halklar arasındaki güvensizliği giderme, uzlaşma ve birliği-beraberliği, huzuru sağlar. Bunu artık, her çağdaş toplumun anlaması gerek.

Dolayısıyla, çift dilli (Türkçe-Yunanca) azınlık eğitiminin temel sorununu oluşturan “anadilde (Türkçe) eğitim”, umarım en kısa zamanda iyileştirilir, çocuklarımız ve ebeveynler de rahat bir nefes alır.

Bugün ben, mesleki kimlikleriyle kendilerini öğretmen olarak tanımlayan ve bu değerli mesleği yılmadan, yorulmadan büyük bir fedakarlıkla sürdüren öğretmenlerimizin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü yürekten kutlar, kendilerine ve öğrencilerine başarılar dilerim.

 

SYRIZA Rodop Milletvekili

Ayhan KARAYUSUF

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here