Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KAPADOKYA’LI KAPLANİS, BAŞKONSOLOS AKINCI’YI ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA’LI KAPLANİS, BAŞKONSOLOS AKINCI’YI ZİYARET ETTİ

41
0

“Kapadokyalılar Araştırma Enstütüsü” Başkanı Kaplanis İosifidis, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncıyı ziyaret ederek “Kapadokya’nın Tarihi Kentleri-Gelveri’den Nea Karvali’ye 1500-1925” isimli kitabı hediye etti ve görevinde başarılar diledi.

Ziyarette, Başkan Kaplanis İosifidis Başkonsolos Akıncı’ya merkezi Nea Karvali’de bulunan “Kapadokyalılar Araştırma Enstütüsü”nün çalışmaları hakkında bilgi verdi ve geleceğe yönelik projelerini aktardı.

Kültür mirası ve karşılıklı işbirliği açısından Yunan-Türk ilişkilerine büyük önem verdiğini dile getiren Kaplanis, “yaklaşık 30 yıldan bu yana Türkiye’nin tarih ve kültür mirasının eskiden olduğu gibi bugün de korunduğu bölgeyi ziyaret ediyorum. Farklı kültürlerin ve farklı insanların Anadolu’nun bu güzel bölgesinde geçmişte uzun yıllar birlikte yaşamlarını gelecek nesillere belgeleriyle doğru bir şekilde aktarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçmişe takılı kalmadan daima geleceğe bakıyoruz” dedi.

“Farklılıklarımız aslında iki ülkenin kültür zenginliğidir.”

Başkonsolos Akıncı, bu anlamlı ziyarettten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Osmanlı’nın değişik inançlara sahip insanların yaşamlarına saygı duyarak, toplumları ve onların kültürlerini koruma altına alarak sunmuş olduğu yaşamın izlerinin belgeleriyle yer aldığı bu tarih dolu kitabı almaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Başkonsolos Akıncı, “ben de Kayseri bölgesinden geliyorum, dolayısıyla aynı coğrafyayı ve sıcak misafirperver insanları iyi tanıyoruz. Selçuklular’dan bu yana yaklaşık bin yıl bölgede birlikte yaşayan ve Osmanlı’nın adaletli yönetiminde inançlarına, kültürlerine ve farklılıklarına saygı duyarak birlikteliği pekiştiren iki toplumun birbirine çok fazla benzediği açıkça günümüzde de görülmektedir. Farklılıklarımız aslında iki ülkenin kültür zenginliğidir. Bu zengiliğin yaşatılması ve gelecek nesillere sağlıklı ve doğru bir şekilde aktarılabilmesinde bizler de bölgede neler yapabiliriz ona bakmalıyız. Geçmişte Türk Ulusu’na diğer halklara olduğu gibi haksızlıklar yapılmıştır, ancak biz Türkiye olarak bunlara takılıp kalmadık, daima ileriye bakarak neler yapabiliriz dedik ve geleceğe umutla bakıyoruz. Bu ziyaretinizden dolayı duyduğum menuniyetin yanısıra bu güzel hediyeniz için de ayrıca teşekkür ederim. Ben tarihi çok seviyorum” dedi.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz